Celou zimu se těšíte na čerstvé ovoce ze zahrádky, a když ta doba nastane, tak nevíte, co s tím vším najednou máte dělat. Odpověď je jednoduchá – zamrazit na zimu. Mražení ovoce už tak jednoduché není. Abyste uspěli, potřebujete, aby byla ideální teplota v mrazáku, a zároveň mají jednotlivé druhy svá specifika zamrazování.
Vše začíná v mrazáku
Základem pro dokonalé zamrazení je výkonná mraznička se zónou pro uchování čerstvosti ovoce a navíc s funkcí rychlého zchlazení. Díky této funkci máte jistotu, že si zamrazené ovoce ponechá tvar, chuť a zejména vysoký podíl vitamínů. Pro zajímavost – při teplotě -18 °C klesá podíl vitamínu C za půl roku o 40 %.
Díky rychlému zamrazení se nepoškodí struktura ovoce v takové míře, aby po rozmrazení byla z ovoce kaše. Pokud tuto funkci vaše mraznička nemá, jediným řešením je rozdělit ovoce do několika malých porcí, aby došlo k co nejrychlejšímu zamrazení. Správná teplota v mrazáku je již zmíněných -18 °C, jedná se však o doporučenou hodnotu z roku 1964 a novější mrazničky již díky svým funkcím mívají jiné vlastnosti. V tomto případě je optimální teplota v mrazáku -24 °C, při které si dokonce potraviny zachovají ještě více vitaminů. Co naopak snižuje životnost uložených potravin, je námraza v mrazáku. Dbejte tedy zvýšené pozornosti a případnou námrazu ihned odstraňte.
V čem zamrazovat?
Kromě výše zmíněné teploty je důležité dodržet další důležité pravidlo – zamrazujeme pouze v nádobách či sáčcích určených k zamrazování. Samotné skladování potravin v mrazáku je také velice důležité. Asi není třeba vysvětlovat, proč by maso mělo být v jiné přihrádce než ovoce a zelenina.
Co však zmíníme, je doba skladování potravin v mrazáku. Ta se totiž u jednotlivých potravin liší. A zatímco některé potraviny mohou být v mrazáku až 1 rok, jiné zde nevydrží déle než 2 měsíce. Jakmile tedy nějakou potravinu chcete zamrazit, označte si na obal, kdy jste ji do mrazničky uložili. Průběžně pak kontrolujte, zda se některé potraviny již neblíží době, kdy musí být zpracované.
Zamrazování jednotlivých druhů ovoce
Je něco, co nepatří do mrazáku? Na to je trochu složitější odpověď. Zamrazit můžete v podstatě vše. Otázkou však zůstává, v jakém stavu dané ovoce z mrazničky vytáhnete. Pokud se totiž pustíte do zamrazení ovoce bohatého na vodu, tak se tato voda přemění na krystalky, které naruší strukturu ovoce. Po vytažení a rozmrazení se díky narušené struktuře dužiny ovoce rozpadne a místo lahodně vypadajích jahod, získáte kaši.
Základ tedy máte – zamrazit jde skoro vše, je důležité hlídat teplotu mrazničky a zvolit vhodný obal. Nyní se zaměříme na jednotlivé druhy ovoce a postup jejich zamrazování s ohledem na zachování vitamínů, chuti a konzistence.
Jak zmrazit jahody?
Jahody jsou výzva. Kdo to zkoušel, ví o čem je řeč. Po vytažení sáčku s jahodami z mrazničky na vás na místo lahodně vypadajících jahod čeká cosi, co se koupe v červené vodě. Jak tedy postupovat správně? Jahody ideálně zpracujte hned po natrhání, protože mají tendenci se rychle kazit či pomačkat. Poté jahody jen lehce omyjte, nechte okapat a pořádně uschnout. Odstraňte stopky a nechte jahody rozložené na tácu lehce zamrazit. Jahody by se neměly vzájemně dotýkat a pokud jich máte hodně, postup raději několikrát zopakujte. Jahody můžete v mrazničce uchovávat až 12 měsíců.
Jak zmrazit třešně?
U třešní si můžete vybrat. Pokud je před zamrazením vypeckujete, hodí se po rozmrazení spíše do koláčů či dezertů. Pokud je zamrazíte s peckami, můžete je použít na ozdobu. Ideální způsob zamrazení je nechat třešně nejdříve v mrazničce lehce zamrazit vedle sebe na nějakém podnose. Po cca hodině je vytáhnete a sesypete do sáčku či krabičky.
Jak zmrazit jablka?
Jablka zbavte stopky a jádřince, poté je nakrájejte na menší kousky a rozložte na podnos tak, aby se nedotýkala. Opět zamrazíme chvíli v mrazničce a poté již ukládáme tak, jak potřebujeme. Jablka vydrží takto uchovaná až 10 měsíců.
Jak zmrazit broskve?
Zde použijte stejný postup jen s tím rozdílem, že broskve určitě před zamrazením nejdříve odpeckujte. Poté rozložte kousky na podnos a nechte zamrazit cca hodinu tak, aby se kousky broskví nedotýkaly. Poté je již uložte dle potřeby.
Jak zmrazit borůvky?
Borůvky musí být před zamrazení zbavené stopek. Poté je omyjte a nechte důkladně osušit. Borůvky opět zamrazujeme tak, že je dáme na chvíli do mrazničky jen například v misce. Průběžně sledujte, aby nebyly pokryté mrazem. Takto nechte borůvky v mrazničce cca 2-3 hodiny a následně je můžete uložit dle potřeby. V mrazničce by borůvky neměly zůstat déle než 10-12 měsíců, poté ztrácí svou chuť.
Jak zmrazit švestky?
Je libo švestičky ze zahrádky? V určitou roční dobu se rád švestek zbaví skoro každý. Někdo už je nemůže ani vidět a než plýtvat jídlem, raději hledá způsob, jak s nimi naložit. Pro zamrazení je nutné švestky probrat a vybrat ty, které jdou dobře od pecky. Odpeckované a osušené švestky dejte opět lehce zamrazit cca na hodinu na podnose. Poté je již můžete přesypat do sáčku. Švestky mohou být v mrazničce uložené maximálně 6 měsíců.
Zdroje: Pixabay.com
Externí článek partnera