Acer pseudoplatanu
Zdroj: Adobe Stock

Javor klen (Acer pseudoplatanus)

Tento javor se také někdy nazývá javor horský. Patří do čeledi mýdelníkovitých. Je to opadavý listnatý strom, který může dorůst až 35 – 40 metrů. Dožívá se i 400 let. Má charakteristickou, která se odlupuje v šupinách. Vzrostlý javor má statný kmen a širokou korunu. 

Listy jsou na okrajích pilovité, tvoří je pět laloků. Čepel listu může být až 20 cm dlouhá a řapík zrovna tak. Žlutozelené květy těchto javorů produkují relativně velké množství nektaru, takže jsou atraktivní pro hmyz a tím pádem i pro včelaře. Jejich plodem jsou pak dvojnažky s křidélky, která svírají ostrý úhel. 

Pěstování

Těmhle stromům vyhovuje lecjaká půda, nejsou nijak extra náročné. Ideální pro ně je půda s dostatkem humusu a aspoň trochu propustná. Snesou ale i neúrodné a dokonce trochu zasolené půdy. Nevadí jim ani stinná stanoviště, nebo místa s vyšší vlhkostí. Roste v listnatých i smíšených lesích, často ve středních a vyšších polohách. Méně pak v nížinách. Vysazuje se i v parcích, existují kultivary s různou podzimní barvou listů. 

Javorové aleje často najdete podél cest. Mám ho spojený například s Trutnovskem, kde v okolí Radvanic, Jívky, nebo Adršpachu můžete projíždět po silničkách, které často lemují javorové aleje. Někdy také tyto stromy rostou na zbořeništích, občas společně s kopřivami, nebo keřem černého bezu poukazují na zbytky minulého osídlení. 

Využití

Javorové dřevo se vyznačuje svou tvrdostí. Proto se hodí při výrobě nábytku, v soustužnictví a při výrobě hudebních nástrojů. Z tohoto dřeva se například vyrábějí krky některých kytar. 

Foto: Adobe Stock

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*