Turkestánky břest, Ulmus pumila
Zdroj: Adobe Stock

Jilm sibiřský, turkestánský brest (Ulmus pumila)

V poslední době se v Česku stále oblíbenější součástí živých plotů stává rostlina zvaná latinsky Ulmus Pumila, česky pak Jilm sibiřský, neboli Turkestánský brest. Patří do čeledi jilmovitých a pochází původně ze severní Asie a do Evropy se dostal jako už prošlechtěná rostlina, která je odolná vůči onemocnění jilmů – grafióze. 

Přirozený výskyt

V domovské oblasti se vyskytuje od Kazachstánu a Turkmenistánu přes Monglosko, Tibet a Sibiř až do severní Číny a Koreje. Roste na svazích a v horských údolích v nadmořských výškách od 1000 do 2500 m.n.m. Dobře snáší i suchá stanoviště.

Jedná se o opadavý listnáč, dorůstající až 25 metrů. Jeho kmen může mít v průměru až 1 metr, borka je rozpraskaná. Listy jsou elipsovité až vejčité se zubatým okrajem. Plodem jilmu je nažka okrouhlého tvaru, která má uprostřed semeno.

Pěstování

Je na pěstování nenáročný a vykazuje obrovské přírůstky. Na vhodném stanovišti může za rok povyrůst až o 185 centimetrů. Pokud si tohle zkombinujeme s faktem, že skvěle snáší řez a nízkými nároky na půdu, nemůžeme se divit, že se u nás v poslední době tolik rozšířil. Vždyť kdo by nechtěl mít u domu krásně zelený živý plot, který opravdu rychle poskytne ochranu před zvědavými zraky sousedů.

Pokud si objednáte sazenice přes internet, nelekejte se, když vám přijdou jenom holé klacíky. Jilm neobráží nijak brzy, v závislosti na stanovišti to může být až v květnu. Sazenice, které koupíte třeba v březnu, dubnu, nebo naopak pozdě na podzim budou bez listí. To ale není důvod k obavám, rozhodně nejsou suché. Pořídit je můžete v některých online zahradnictvích a pokud víte o někom, kdo by si radši vybral sám, můžete využít dárkový poukaz. Jilmy se dají pořídit i přes něj.

Sazenice jilmu sibiřského po výsadbně_Naturhelp.cz
Jilm sibiřský – sazenice, která byla dodána v březnu a zastřižená už před odesláním
jilm sibiřský_ulmus pumila_po jednom roce_naturhelp.cz
Dva roky stará sazenice jilmu. První rok rostl u dodavatele, poté byl odeslán. Foceno 1. května – můžete vidět, že lístky teprve začínají rašit.

Rostlinu na fotce výše jsem na zkoušku vysadil do květináče a pěstoval ji v něm další rok. Díky tomu, se nemohl vytvořit tak velký kořenový systém a za rok vyrosla “jenom” jeden metr.

Výsadba

Sazenice se většinou prodávají vysoké 20 – 40 cm. Mají vysokou ujímavost, tažkže vaše investice bude téměř beze ztrát. Jilmy jen tak snadno neproschnou, jako se to může stát tůjím. Pokud chcete jilmy do živého plotu, vysazujte je v počtu 4 – 5 sazenic na metr. Balíček se stovkou sazenic tedy vystačí na 25 metrů plotu. Pokud byste rádi opravdu neproniknutelný zelený val, zvyšte počet sazenic na metr na cca 6 – 7 rostlin. Ty pak vysazujte ve sponu 30 x 30 x 30 cm.

Zálivka a hnojení

Jediné, na co je jilm sibiřský trochu náročnější je vláha. Ujistěte se tedy, že zakoupené sazenice budete pořádně zalévat. Odmění se bujným růstem. Až plot doroste potřebné výšky, můžete zálivku trochu omezit a tím pádem nebude ani potřeba tolik stříhat. Růst rostliny se tak přirozeně zmírní. Jilmy nemusíte hnojit ničím speciálním. Na půjdu nejsou náročné a poradí si s jakýmkoliv typem půdy. Pokud jim budete ale přesto chtít trochu přilepšit, použijte jakékoliv vícesložkové hnojivo, které je u nás dostupné. Patří sem třeba Silvamix, Entec Perfect, nebo Cererit. Vyzkoušet můžete i uleželý koňský hnůj, který jednoduše přihodíte pod rostliny, nebo kopřivovou jíchu.

Růst a řez jilmu sibiřského

Bez pravidelného zastřihování budete mít plot jenom řídký. Už v prvním roce po výsadbě se nebojte plot zkrátit zhruba ve výšce 0,75 cm  – 1 metr. Zkracovat můžete také výhonky, plot se pak hezky zahustí a rozvětví. Takže za chvíli vás nebude moct nikdo šmírovat. Pokud budou mít mladé jilmy dostatek vláhy, během dvou až tří let dosáhnete výšky plotu kolem tří metrů. A to jste přesně chtěli ne? 

Dají se z něj tedy krásně pěstovat živé ploty, ale i větrolamy, protihlukové a stínící stěny.  Solidně roste i ve vyšších nadmořských výškách. Sibiřský jilm je také odolný proti grafióze, cože je houba, která může trápit ostatní druhy jilmů. Keř je opadavý, ale listy shazuje až pozdě na podzim a brzy na jaře zase obráží. 

Keep Scrolling

2 komentáře

  1. Pingback: Jak založit živý plot: Kdy je nejlepší doba, a které dřeviny použít? - Pěstitelka.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*