jak se zbavit kuny?

Kuna v domě – jak se jí zbavit?

Jaký je rozdíl mezi kunou skalní a kunou lesní? Jak je od sebe poznat?

Kuna skalní (Martes foina)
Pokud vám kuna překusuje kabely v autě, ničí izolaci na půdě, nebo zanechává trus na dlažbě okolo domu, jedná se o kunu skalní. Dříve se jí také říkalo kuna domácí. Ta si totiž navykla žít v blízkosti lidských sídel – na půdách, ve stodolách, kůlnách nebo zahradách. Vyhovuje jí členitý terén, takže v přírodě obsazuje okraje listnatých lesů, remízky, meze, lomy nebo místa, kam lidé vyváželi z polí kamení. V prostředí vesnické a městské zástavby ji svědčí rozmanitost prostorů, množství úkrytů, které takové lokality poskytují a také dostatek potravy. Další výhodou je absence přirozených predátorů, jakými je třeba jestřáb nebo liška. Proto se často nastěhuje na zahradu nebo na půdu. Nejjednodušeji ji poznáte podle bílé náprsenky, která zasahuje až na přední tlapky. Níže ale najdete víc znaků, podle kterých obě kuny rozeznat.

Kuna lesní (Martes martes)
Kuna lesní má žlutou náprsenku, která nedosahuje až na přední končetiny. Váží od 800 g do 1,6 Kg. Samci bývají větší, mohu měřit až 53 cm délky. Samice pak dorůstají maximálně 45 cm. Barva kuny lesní je tmavohnědá až téměř do černa.

Tato šelma také výborně šplhá a skáče po stromech. I když kuna skalní může působit mrštně, s lesní se nemůže rovnat. Pokud se kuna lesní rozhodne lovit třeba veverku ve větvích, jen málokdy dokáže veverka uniknout.

Kuna lesní je podle Červeného seznamu ohrožených druhů klasifikovaná jako málo dotčená. Dříve byla na našem území hojně lovena pro kvalitní kožešinu. Ta byla ceněna víc, než kožešina kuny skalní, protože je kvalitnější. Mezi přirozené predátory v přírodě patří větší dravci nebo lišky.

Hlavní rozdíly mezi kunou skalní a kunou lesní:

  • Kuna lesní má delší tělo a kratší nohy. Kuna skalní naopak má tělo delší a pohybuje se jakoby na vyšších nohách.
  • Hlavním poznávacím znakem je náprsenka. Kuna skalní má bílou náprsenku, která sahá až na nohy. Vytváří tak tvar obráceného písmene V. Kuna lesní má náprsenku žlutavou až žluto-oranžovou. Nesahá ji na přední tlapky.
  • Kuně skalní prosvítá světlejší podsada srsti, takže je spíš hnědavá nebo šedo-hnědá. To je dobře vidět na fotkách, někde na půdě to asi nepostřehnete. Lesní kuna je pak celistvě hnědá.
  • Kuna lesní má větší uši a jsou posazené blíž u sebe. Jejich okraje mohou být také žlutavé. Dobře pak kontrastují s tmavou srstí. Uši kuny skalní jsou hnědé.

Taxonomie kuny

Říše: Živočichové (Animalia)

Kmen: Strunatci (Chordata)

Třída: Savci (Mammalia)

Řád: Šelmy (Carnivora)

Čeleď: Lasicovití (Mustelidae)

Rod: Kuna (Martes)

Co nemá ráda kuna?

Kunám vadí přílišný hluk, některé specifické pachy, silně svítící nebo blikající světlo. Také se neusadí v místě, kde žijí kočky, obzvlášť ty, které se o sebe umí postarat a kunu vyženou. Proč kočky zaženou kunu? Jednak díky své velikosti. Pokud je kočka dostatečně urostlá, může kunu přímo ohrozit v případném střetu. Zároveň kočky loví stejnou potravu, jako např. myši, potkany nebo drobné ptáky. Kuna tedy kočky vnímá jako přímou konkurenci a raději si hledá jiné teritorium.

Co se týče hluku, proti kunám se někdy může osvědčit nahlas puštěné rádio na půdě. S ohledem na vaše duševní zdraví to ale nejspíš nebude dlouhodobě udržitelné řešení. Prodávají se také ultrazvukové plašiče, které deklarují, že po instalaci kuny, tchoři . Cena za ultrazvukový plašič se v době psaní článku pohybuje okolo

Babské rady na kuny

Pokud rádi experimentujete a chcete-si ověřit nějakou babskou radu, jak se zbavit kuny, vyzkoušejte na půdu nebo do motoru auta rozsapat lidské vlasy nebo tygří trus. Obojí by mělo kunám vadit. Podle lidové moudrosti kunám také vadí chili, pepř, česnek, naftalínové kuličky proti molům, olej tea tree, lidská, kočičí nebo psí moč v misce, voňavé bločky nebo kuličky určené do WC mísy. Hygienické a praktické hledisko těchto řešení si jistě zvážíte sami.

Jak vyzrát na kunu?

Na co nalákat kunu?Jak dostat kunu ze zahrady?

Kdy kuna spí?

Kuna je noční šelmou. Aktivní je po soumraku a k ránu se vracívá z lovů a toulek. Přes den spí ve svém úkrytu a to až 16 hodin denně.

Jakou dírou se protáhne kuna?

Někdy se uvádí, že kuně stačí i škvíra o průměru 4 centimetry. To už je velmi málo, ale pravdou je, že kdekoliv prostrčí hlavičku (není větší, než tenisový míček), protáhne se i zbytkem těla. Pokud chcete zabránit kuně, aby se zabydlela na půdě, je potřeba zadělat i velmi malé otvory.

Je legální kuny zabíjet?

Ne, kunu majitel domu nebo auta, kterému působí škody na majetku, nesmí podle zákona zabít. Lov kun je povolen jen myslivcům a to ještě jen od listopadu do února. Od začátku března do konce října je kuna skalní hájená. Lovit kunu mohou ale jen členové mysliveckého sdružení, které působí v místní honitbě. Obydlená a zastavěná území nicméně do honitby nepatří, takže tady se nesmí lovit ani odchytem. To komplikuje situaci myslivcům, kteří by možná i jinak byli ochotni od nezvaného hosta pomoct. Poměrně komplikovaný postup odlovu je pak popsán na webu www.myslivost.cz. Ve zkratce jde o to, že myslivci kunu musí během zimy vylákat nebo vyhnat ze zastavěné oblasti do honitby, kde může dojít k odstřelu.

Jak otrávit kunu?

Dříve se s oblibou používalo slepičí vejce, do se injekční stříkačkou vpravil Fridex. Jeho složení bylo ale upraveno, protože mohl způsobovat otravy i u lidí. V internetových poradnách se také objevuje rada, kdy někdo namočil obyčejné piškoty do směsi Fridexu a glykosolu. U těchto návnad ale není jistota, jestli ji nesebere jiný živočich, např. ježek nebo kočka.

V současné době se používá přípravek Vigorez Mars, jed na hlodavce. V Polsku je tento prostředek schválený také k hubení kun. Nutno dodat, že v Česku jeho použití na kuny dovolené není a to z důvodů uvedených výše.

Zdroje: www.myslivost.cz/moznosti-lovu-kuny-skalni, www.wikipedia.cz

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*