Sýkora modřinka v zimě na větvi

Sýkora modřinka (Cyanistes caeruleus)

Modřinka je drobný pěvec z čeledi sýkorovitých. Žije v listnatých, nebo smíšených lesích Evropy. Objevuje se také poblíž lidských příbytků, hlavně v zahradách a to často v zimním období. Je drobná, menší než její častá konkurentka u krmítka, koňadra. Dospělá váží okolo 15 gramů, je menší než vrabec. Charakteristický je černý pruh přes oko, modrá křídla temeno hlavy. Hlavu má bílou, hruď a kostřec žlutozelený.

Hnízdí v parkové krajině, zahradách i smíšených lesích a to většinou dvakrát ročně. Vybírá si různé dutiny a polodutiny, nebo připravené ptačí budky. Vhodné místo začínají sýkory hledat už koncem února. Hnízdo staví samička sama. Většinou je z mechu, lišejníků a větviček. Poté do něj klade 8-10 vajec. Samička poté sedí na vejcích a sameček pro ni a sebe shání potravu a hájí okolí hnízdiště. Vylíhlá mláďata zůstávají v hnízdě přibližně 2-3 týdny. Oba rodiče je krmí hlavně housenkami.

Při hledání potravy se drobnými poskoky pohybuje po kmenech, často hlavou dolů. Létá spíše pomalým, vlnkovitým letem. Živí se hmyzem, na podzim si ráda přilepší olejnatými semeny a dalšími plody. Modřinkám pověste na zahradu budku, pomohou vám se škůdci. Jedná se o ideální metodu, jak chránit vaše rostliny bez postřikování pesticidy.

Podívejte se na krásné záznamy z hnízdění modřinek, které pořidili v Anglii:

Zdroje: Luboš Nehyba, Youtube kanál Live Nest Box Camera

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*