Třešeň ptačí, někdy také třešeň obecná je statný listnatý strom, který plodí drobné peckovice. Patří do čeledi růžovitých. Jeho původní domovinou je Asie, ale nyní je rozšířen i po celé Evropě. Může dorůst 30 – 35 metrů.
Kůra bývá červeno, nebo šedohnědá, později se odlupuje v příčných proužcích. Listy třešní mají vejčitý tvar, pilovitý okraj a na konci zúženou špičku. Květy jsou bělavé, méně pak i narůžovělé. Kvetou koncem dubna a v květnu. Plody jsou drobné peckovice, které v plné zralosti mají temně rudou až černou barvu. Lidově se jí také někdy říká ptáčnice. Z toho můžeme vidět, že třešně rostoucí na tomto stromě jsou oblíbenou potravou ptáků. Zejména si na nich pochutnají špačci.
Pěstování
V přírodě roste ve světlých lesích, na okrajích porostů, nebo jako solitér na mezích a stráních. Má ráda světlo, takže v zahradě ji dopřejte kout, kde ji nebude nic zastiňovat. Dobře se ji daří, pokud má stabilní přísun vláhy. Nemusí ani vysychající půdy, ale ani zamokřené, nebo záplavové lokality. Je otužilá, takže snese i pěstování tam, kde by jiné ovocné stromy už strádaly.
Využití
Třešňové dřevo má krásnou, načervenalou barvu. Je tvrdší a těžko se vám bude štípat. V průmyslu je ceněné, používá se pro výrobu nábytku a nábytkářských dýh.
Svoje využití má tato třešeň i v sadařství, jedná se o významnou podnož. Roubují se na ni velkoplodé odrůdy třešní známé z našich sadů i třešně okrasné.
Malinké plody se používají k výrobě zavařenin, likérů, nebo pálenek. Vyšlechtěné odrůdy velkoplodých třešní pak najdete skoro v každém sadu, nebo zahradě a ty už se hodí i pro přímou konzumaci i další zpracování.
Foto: Luboš Nehyba
Pingback: Jedlý živý plot – co do něj vysadit? – naturhelp.cz
Pingback: Podnože pro ovocné stromky – přehled typů - Naturhelp.cz
Pingback: Roubovací kleště – vlastní zkušenost ve druhé sezoně - Naturhelp.cz
Pingback: Jaké vybrat dřevo na uzení? - Naturhelp.cz
Pingback: Roubování ovocných stromků – videonávod - Naturhelp.cz