Co se starou stodolou? Obytný dům, kuchyň nebo úložný prostor

Vlastníte starou stodolu, která podle vás už nemá využití a pouze zabírá místo na zahradě? Než pozvete demoliční četu, dobře si vše rozmyslete. Mohli byste totiž přijít o úložný prostor, o místo k podnikání, popřípadě o relaxační kout pro celou rodinu. V článku si ukážeme pár tipů, jak vyžít zdánlivě nepotřebnou stodolu, abychom ji vlili druhou mízu.

Stodola jako úložný prostor pro cokoli

V minulosti sloužila stodola jako hospodářské stavení, ve kterém se uskladňovalo krmení pro zvířata, velkoobjemové stroje či další předměty nezbytné pro zemědělskou činnost. Pokud však neplánujete pokračovat v rolnických aktivitách, využijte volného místa jinak. Stará budova vám nahradí například garáž, kam uschováte vůz, kola či další přepravní artikly. S využitím závěsných nebo regálových systémů si zde jednoduše zřídíte dílnu či rozšíříte úložné prostory.

Policový regál poskytne místo pro přepravky s ovocem a zeleninou, krabice a boxy s nářadím či sezónními věcmi a paletový regál zase nabízí možnost uskladnění břemen s větší zátěží a rozměry. Snadno do něj uschováte zahradní sud nebo třeba zásoby dřeva na zátop.

Relaxační prostor po celý rok

Ze stodoly můžete udělat i společenské místo, kde se zabaví celá rodina. S využitím moderních izolačních systémů a technologií prostor zateplíte, což vám umožní její návštěvu i v chladných zimních měsících. Pořiďte si gril nebo krb, pohodlné sezení a vytvořte útulnou venkovní kuchyň, kterou můžete celoročně využívat nejen při zvláštních příležitostech.

Děti též nepřijdou zkrátka, když místnost obohatíte stolem na ping pong, houpačkou nebo terčem na šipky. Zábavním prvkům se meze nekladou. Záleží jen na zálibách vaší rodiny a samozřejmě na velikosti a možnostech rustikálního příbytku.

Místo pro vaše podnikání

V případě podnikání zvažte důkladně veškeré potřeby. Různé druhy obchodní činnosti vyžadují různé přístupy a stavební úpravy. Větší investici finanční i pracovní si vyžádá provoz restaurace či jiného veřejného místa, u něhož budete potřebovat zřídit i hygienické zázemí. Takový krok je rozhodně komplikovanější zejména vzhledem k nutnosti zavedení vody, odpadu, protipožární ochrany plus dalších povinností vztahujících se k dodržení ochranných pásem. Ačkoli bezpečnost a statika objektu jsou důležité při jakékoli činnosti.

Pokud vám však stodola poslouží pouze jako sklad zásob či dílna, budou stačit drobné opravy a důkladná izolace, aby nedošlo ke škodě na materiálu.

V současné době máte navíc možnost vyměnit dřevěné plochy stěn a střechy za skleněné, čímž získáte světlejší prostor umožňující hydroponické pěstování některých květin, bylinek nebo zeleniny.

Rekonstrukce stodoly vždy s odborníky

Velké stodoly vzhledem ke svému volnému půdorysu umožňujícímu rozmanité dispoziční řešení lákají k rekonstrukci a přestavbě na obytný dům. Do hotových obvodových zdí se celkem snadno bez větší demolice umístí okna nebo dveře a mlat na podlaze slouží k relativně jednoduché izolaci. Výška budovy zase umožňuje jakoukoli vestavbu.

Než se pustíte do rekonstrukce, nejprve ošetřete střechu, abyste zamezili jejímu prosakování a šíření hniloby. Následně vyrovnejte a zpevněte základy, abyste mohli celkové opravy střechy dokončit.

Vzhledem k tomu, že staré stodoly ukrývají spoustu neznámého a rekonstrukce svépomocí bývají náročné, přizvěte si raději na pomoc odborníka. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením do budoucna a ušetříte čas, námahu a ve výsledku i peníze.

Externí článek partnera

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*