Paprika, latinsky Capsicum, je jednoletá rostlina, která patří do čeledi lilkovitých (Solanaceae). Pochází z Ameriky, kde se jedná o tradiční plodinu s dlouhou historií pěstování. Využívala se už dlouho před objevením tohoto světadílu pro Evropu. Paprik existuje více druhů, ale pro naše potřeby je nejvýznamější paprika setá. Mezi další druhy patří třeba paprika křovitá nebo čínská.
Na pěstování je paprika choulostivá. Jsou zkrátka rostliny, kterým nemůsíte v průběhu roku dát až tolik péče a pak jsou ty, kolem kterých byste mohli “skákat” téměř pořád. A sem patří i papriky. Nemají rády přemokření, průvan a výkyvy teplot či sušších a vlhčích období. Jak tedy papriky s úspěchem pěstovat?
Několik tipů:
- Papriky vysévejte do substrátu, který má pH okolo 6 – 8. Nejsou vhodné kyselejší. Substrát lze před výsevem propařit, čímž se zlikvidují zárodky škůdců a chorob. Výsev také načasujte spíš do druhé poloviny února. Vzešlým rostlinkám totiž pomůže, když už se dny přece jenom prodlouží a bude více světla. Semínka můžete vysévat až do března a zasypte je několikamilimetrovou vrstvičkou přesátého substrátu.
- Po výsevu už nezalévejte, stačí je navlhčit rozprašovačem. Vyseté papriky lze také přikrýt sáčkem nebo plastovým víčkem, ve kterém budou otvory. Pro klíčení není potřeba světlo – tam rostlinky umístěte, až se objeví první, děložní, lístky. Pak se naopak světlo bude hodit, takže když je dáte na okno, nezapomeňte odhrnout záclonu. Při nedostatku světla by se rostlinky táhly do výšky.
- Až se objeví první pravé lístky, je čas přesazovat, neboli pikýrovat. Rozsaďte je tedy do jednotlivých květináčů, nebo kelímků. Po přesazení je zalijte, ale nepřemokřujte. Trochu té sušší půdy snesou raději, než aby byly celou dobu ve vlhku
- Před přesazením na finální stanoviště se mají někdy papriky už nasazeno k prvním plodům a květům. V takovém případě je odstraňte, protože po přesazení budou papriky potřebovat zakořenit a zesílit. Na květy i plody bude čas později. Dobré je také rostliny začít otužovat. Tedy na pár hodin denně je přesuňte ven a nechte je, aby si zvykaly na větší přísun světla. Nicméně přímé slunce by je mohlo popálit, takže bude lepší polostín.
- Na finálním stanovišti připravte úrodnou půdu, můžete přimíchat kompost, nebo uleželý koňský hnůj. Pokud máte skleník, můžete vysazovat už v průběhu dubna. Jestliže přijdou papriky na volný záhon, počkejte s vysazením minimálně po zmrzlých nebo klidně i déle.
- Paprika nemá ráda těžké a mokré půdy. Pokud takovou půdu máte na zahradě, upravte ji přimícháním písku, nebo perlitu. Jedná se o rostlinu, která je velmi náročná na živiny. Je tedy vhodné ji sázet do humózní půdy, pokud můžete, přidejte jim dostatečné množství kompostu.
- Jednotlivé rostliny můžete zamulčovat. Použijte třeba slámu, nebo staré seno, které by jinak nebylo vhodné ani na krmení. I když jste použili kompost, v průběhu roku je klidně občas přihnojte.
- Okolí sazenic průběžně udržujte bez plevelů – ty rostlinám ubírají cenné živiny. Pozor ale na okopávání, to se nedoporučuje. Papriky koření mělce a motykou byste mohli poškodit jejich kořenový systém.
- Rostlinám se rozdvojují výhony. Jedná se o tvz. dichotomické větvení. V praxi znamená, že se jednotlivé výhony obtěžkané úrodou mohou vylamovat. Tomu lze zabránit pěstováním s oporou. Už při výsadbě zatlučte do záhonu kolíky, ke kterým budete moct zvětšující se rostliny vyvázat.
- Jemné listy paprik mohou být napadány škůdci. Často na nich hodují mšice nebo sviluška chmelová. Listy tedy kontrolujte a v případě potřeby aplikujte postřik – třeba ten přírodní z tabáku.
- Plody můžete sbírat buď nedozrálé – zelené, nebo vyzrálé. Papriky, které budou podtržené mají kratší skladovatelnost a také se nehodí pro získávání semen na příští rok. Na to potřebujete papriky krásně vyzrálé.
Zdroje: Pixabay.com, Youtube kanál Zahrada zdraví
Pingback: Jak pěstovat chilli papričky Cayenne a Jalapeňo – videonávod - Naturhelp.cz