Bonsaje jsou menší stromky pěstované v misce. Toto původně japonské umění miniaturizace se postupem času dostalo i do dalších částí světa. Pokud chcete také proniknout do tajů této obdivuhodné techniky, přečtěte si následující řádky.
Co jsou vlastně bonsaje?
Výraz „bonsaj“ pochází z japonštiny. Bon znamená „miska“, zatímco saj je výraz pro „strom“ (může znamenat i „sázet“). Už z toho tedy alespoň částečně vyplývá, že se jedná o umění miniaturizace stromů a jejich pěstování v miskách. Ačkoli historie tohoto zvyku není úplně jasná, podle dnešního stavu poznání se zdá, že existuje už 4 000 let. Miniaturizace stromů se každopádně z Dálného východu rozšířila i do dalších částí světa a samozřejmě neminula ani naše pěstitele.
Co všechno budete potřebovat k pěstování bonsají?
Ačkoli se ve své původní domovině bonsaje běžně pěstují venku, v našich podmínkách se jedná především o pokojové rostliny, ačkoli je v teplejších měsících můžete umístit i do exteriéru. Pokud bonsai pěstujete z nějaké dřeviny, která je pro naše podnebí běžná, lze bonsai umístit ven i celoročně (doporučujeme však sázet i s miskou, která omezí maximální velikost rostliny). Jako bonsaj je možné využít bambus, fíkovník, cesmínu, olivovník, granátovník, borovici, habr nebo buk. Fantazii se ale meze nekladou a v podstatě lze z každého stromu vytvořit bonsai, zajímavou volbou mohou být třeba jabloně, které po několika letech pěstování mohou plodit i malinká jablíčka. Co ale budete konkrétně potřebovat k samotnému pěstování miniaturních stromků?
- Především samotný stromek v misce. Ten si lze koupit, případně vypěstovat ze semen či z řízků. Zkušenější pěstitelé dokonce mohou vykopat zakrnělý stromek v přírodě a následně jej zasadit do misky. Stromky se přitom liší dle velikosti. Některé mohou být miniaturní (vysoké pouze několik centimetrů), další mívají i metr a půl.
- Samozřejmě budete potřebovat také vybavení pro pěstování bonsají. Pořídit si můžete začátečnické pěstební květináčky, kompostové disky, nůžky na stříhání či speciální substrát. Tyto věci si můžete zakoupit výhodněji díky slevám na Baumax.cz. A doplňme, že některé obchody nabízejí i kompletní pěstební sady na bonsaje.
Tipy pro pěstování bonsají
Na následujících řádcích se zaměříme na některé tipy, které mohou pomoci i úplným začátečníkům bonsaje pěstovat. Navíc se díky nim lze vyvarovat některých chyb. Obecně se dá říci, že pěstování bonsají není náročné, ale vypěstovat skvělou bonsai už náročné je. Nejlepší pěstitelé bonsají v japonsku jsou považováni za umělce a jejich výtvory jsou prodávány za statisíce. V mnoha ohledech připomíná péče o bonsaje péči o další pokojové rostliny. Co byste tedy měli vědět o celém procesu pěstování menších jehličnatých a listnatých stromků?
- Předně byste si měli pořídit speciální substrát na bonsaje, který mj. dobře drží vodu.
- Misky jsou obvykle malé. Miniaturní stromky je tedy nutné pravidelně zalévat, aby měly dostatek vláhy. Voda by ovšem neměla zůstávat ve spodní misce.
- Vodu (ideálně odstátou) lijte na substrát pomalu, protože jen tak ji kořeny nasají opravdu dokonale. A pozor na přelití, které se může projevit uhníváním kořenů!
- Letnění je i pro pokojové bonsaje prospěšné, jen si musíte dát pozor, aby je nespálily intenzivní sluneční paprsky.
- Bonsajím obecně nesvědčí prudké slunce, na druhou stranu potřebují dostatek světla. Pak se jim totiž daří lépe.
- Květináče byste neměli umisťovat příliš blízko zdroje tepla (topení), neboť v takovém případě budou potřebovat zalévat mnohem častěji.
- V obchodech si můžete pořídit speciální hnojivo na bonsaje, kterým byste měli hnojit zhruba jednou za dva týdny.
- V průběhu růstu byste měli bonsaje dle potřeby a zamýšleného tvaru stříhat. K tvarování je možné použít také drát.
- Existuje mnoho stylů tvarování. Kmen může být rovný, mírně zvlněný, značně zešikmený, ohnutý vodorovně, případně se může ohýbat pod úroveň země.
Pokud si chcete stromek přinést z přírody, měli byste tak učinit brzy na jaře, nebo na podzim po opadání listů. Navíc musí mít co největší kořenový obal.
V Japonsku se pěstování bonsaií pojí s celoživotní oddaností oboru a tak pěstitelé povyšují tuhle činnost téměř na umění:
Péče o bonsaje
To pravé co dělá bonsaje bonsajemi je jejich vzhled. Cílem je dosáhnout toho, aby váš miniaturní strom vypadal jako zmenšenina opravdového stromu, který roste v přírodě. Samozřejmě je ale lepší sáhnout po oborné publikaci, z jednoho článku na internetu toho tolik nezjistíte. Dobrá je například Velká kniha o pěstování bonsaií od Harry Tomlinsona.
Stříhání a tvarování
Tvarovat a stříhat bonsaje lze celoročně (dokonce to je i žádoucí), ale nejlepší období na nějakou větší úpravu je jaro. K tvarování bonsají lze využít zahradnické nůžky, speciální drátky a provázky.
Dosáhnout vašeho kýženého vzhledu nemusí být vůbec lehké, důležité však je mít alespoň hrubou představu o tom, jak by měla bonsai vypadat a v tomto duchu provádět i zásahy do rostliny. Tvarování bonsají může trvat léta, výsledek však stojí téměř vždy zato.
Tip: Vzezření “starého a mohutného” stromu lze dosáhnout snáze, pokud je kmen bonsaje nízký a tlustý. Je také vhodné podporovat různá rozvětvení stromu, abyste dosáhli co nejdříve košaté koruny.
Pokud vás pěstování bonsají zaujme, můžete časem začít uvažovat o implementaci techniky “mrtvé dřevo”. Jedná se o postup během kterého necháte část bonsaje záměrně odumřít (ideálně i odhalíte dřevo pod kůrou) s cílem dosáhnout zajímavého vzhledu. K tomuto tvarování jsou již využívány různé brusky, nože a další na první pohled “nešetrné” prostředky.
Zdroje: Pexels.com