roubování révy hroznové víno
Zdroj: Pexels.com

Jak roubovat vinnou révu – videonávod

Vinná réva se u nás pěstuje i mimo vinařské oblasti. Běžné jsou odrůdy na mošt, ze kterých lze poté dělat víno, nebo takzvané stolní. Ty se hodí pro přímý konzum hroznů. Mezi známé moštové odrůdy patří například Veltlínské zelené, Merlot, Cabernet Sauvignon, nebo i v chladnějších oblastech úspěšně pěstovaný Solaris. Mezi stolní odrůdy se řadí třeba Isabella, Rondo, Chrupka bílá a červená, nebo Favorit.

Pokud chcete vyzkoušet jinou odrůdu révy, než kterou jste zakoupili, může být řešením roubování. Mnohdy je snazší objednat rovnou novou sazenici, ale pokud se do roubování chcete pustit, zde je malý návod:

Několik tipů:

  • Rouby je potřeba odebírat už během zimy, ideálně v prosinci. Jedná se o loňské vyzrálé dřevo. Pozdější mrazy by mohly nová očka révy poškodit. Protože roubování probíhá až v květnu nebo i později, je potřeba rouby dlouho uchovat. Zahrnují se ze 2/3 pískem a nechávají venku. Uložte je na severně orientované stanoviště, někde u stěny domu nebo zahradního přístřešku. Do lednice nebo do sklepa je nedávejte. Kdyby byla suchá zima, polijte je vodou. Led jim nevadí, ale neměly by vyschnout.
  • Vinná réva se roubuje na měkké letošní letorosty. Ty by měly být zelené, ale zase ne natolik mladé, aby se ohýbaly. Řez letorostu by měl zůstat zelený. Ani vnitřní duše by neměla být bílá, pak už je letorost moc vyzrálý. Ideální tloušťka letorostu je 5-8 mm.
  • Letorost, který chcete naroubovat seřízněte na požadovanou tloušťku a nožem rozštěpte na polovinu. Roubujte v takové výšce, aby odpovídala plánovanému stylu vedení révy.
  • Ostrým roubovacím nožem seřízněte roub z obou stran tak, aby vznikl klínek. Měl by být stejně silný jako podnož a může mít jedno očko. Při řezání držte nůž šikno a seřezávejte jedním řezem. To by mělo být mírně narašené, ale nikoliv už moc. Réva potřebuje dost energie na to, aby nový výhonek pupen prorazil, takže pomůže, pokud je trochu “nalitý”.
  • Vložený roub zamotejte roubovací páskou. Začíná se od spodu a můžete si ji držet palcem. Při omotávání se páska musí překrývat. Krček roubu pořádně oviňte, aby byl zevřený. K roubu se nesmí dostat voda ani vzduch. Pokud dole na zeleném letorostu zůstal list, můžete ho napíchout na roub, aby stínil nově naroubované očko.
Roubování vinné révy. Zdroj: Youtube kanál pana Urbánka

Tato metoda roubování je poměrně úspěšná a nenáročná. Naroubovaná očka, pokud se ujmou, vyraší to 7 dnů. Dá se s úspěchem použít pro různé odrůdy.

Réva jako taková je náročnější na teplo a může být poškozena jarními mrazíky. Proto se v chladných oblastech často vysazuje na chráněné místo, například u jižních stěn domů. Hodí se i jako popínavá rostlina na různé pergoly. S úspěchem se dá pěstovat i ve skleníku, pokud podmínky nedovolují venkovní výsadbu. V zahradě se pak využívá různých druhů vedení a řezů, jako například řez na hlavu, neboli babku, Guyotův řez, nebo rýnsko hessenské vedení.

Zdroje: Youtube kanál pana Urbánka, Pexels.com

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*