Slunečnice hlíznatá je užitečná rostlina, ze které můžeme sklízet jedlé podzemní části – topinambury. Dorůstá výšky až 3 m a krásně kvete. Patří do čeledi hvězdnicovitých, podobně jako třeba kopretina, sedmikráska, nebo slunečnice. Právě se slunečnicí si je také podobná, jen tvoří menší květenství. Tyto úbory mají průměr okolo 10 cm. Rostlina pochází ze severní Ameriky a nás je nepůvodní. Přivezli ji francouzští mořeplavci, kteří ji získali od domorodého kmene Topinambů, žijících na území dnešní Brazílie. Odtud také pochází název těchto hlíz. Francouzi rostlinu rozšířili po Evropě, ale její pěstování bylo z velké části nahrazeno bramborami.
Topinambury můžeme jako jedlou plodinu sklízet od října či listopadu až do května. Poskytují tedy úrodu v době, kdy toho roste nejméně. I to z nich dělá významnou plodinu pro soběstačnou obživu a ideální rostlinu do jedlého lesa. V našich podmínkách je navíc plně mrazuvzdorná, vydrží až – 30°C. Jen je pro zimní sklizeň nutné půdu v okolí řádně zamulčovat, aby nepromrzla. Pokud je nemáte v nějakém koutě zahrádky, ale plánujete výsadbu ve větším, třeba na poli, můžete je pěstovat stejně jako brambory – v tvz. hrůbcích. Do brázdy, která je vyhloubená v kypré půdě se dávají jednotlivé hlízy tak, aby byly 10 – 15 hluboko a 20 – 30 cm od sebe.
Pěstování topinambur podle videonávodu z kanálu Plodná zahrada:
- Slunečnice hlíznatá není náročná na půdní podmínky. To a také fakt, že se jedná o trvalku z ní dělá doslova strategickou rostlinu pro všechny, kteří touží po větší soběstačnosti. Snáší i chudší půdy a poradí si i s nějakým tím suchem.
- Pozor při výsadbě – pokud ji vysadíte v zahrádce a necháte ji šířit, rozroste se všude kolem. Má totiž tendenci být vcelku invazivní a pro rozšíření stačí i jedna hlíza nebo její úlomek, který zapomenete v půdě. Na druhou stranu alespoň víte, že se dá snadno vypěstovat větší množství těchto hlíz a mít jich tak vždy zásobu.
- Je lepší vysazovat pokaždé nové hlízy, protože i když se jedná o trvalku, po letech se mají hlízy tendenci zmenšovat. To by vám pak sklizeň neusnadnilo, spíše naopak.
- Čas sklizně topinambur začíná po prvních mrazech. Ty totiž spálí listy a rostliny začnou veškeré zásobní látky během deseti dnů přesouvat do hlíz. Potom můžete začít vyrývat.
- Pro usnadnění zimní sklizně rostliny silně zamulčujte. To zamezí hlubokému promrznutí půdy v okolí a vy budete moct rostlinu vyrýt i s hlízami klidně uprostřed zimy.
Výživová hodnota topinambur
Tato plodina se hodí i pro diabetiky, protože má nízký glykemický index. Zároveň dodá pocti sytosti, takže dobře poslouží i lidem, kteří chtějí držet váhu pod kontrolou. Obsahují inulin, což je oligosacharid, který se dále v našem těle rozkládá na látky potřebné pro výživu střev. Dále obsahují provitamin A, vitamíny D, H a B. Našemu tělu dodají rovněž mangan a zinek. Hlízy se uplatňují také v hospodářství, kdy se používají jako krmivo, ať už pro hospodářská zvířata, nebo pro divoká prasata.
Topinambury z pohledu přežití v přírodě:
Zdroje: Adobe Stock, Youtube kanál Plodná zahrada, Youtube kanál Marek Chlíbek, www.celostnimedicina.cz
2 komentáře