Actinidia arguta
Zdroj: Adobe Stock

Aktinidie význačná, mini kiwi (Actinidia arguta)

Aktinidie význačná je popínavá rostlina, které se někdy říká i podle ovoce, které plodí: mini kiwi. Patří do čeledi aktinidiovitých. Důležitou odrůdou je Issai, která byla vyšlechtěna tak, že snáší i mrazy do -30 °C. Proto si její plody můžeme užít i u nás.

Má drobné bílé květy, které rozkvétají koncem května až začátkem června. O jejich opylení se postarají včely. Plody jsou drobné, mají zhruba stejnou velikost jako angrešty. Jsou zelené a bez chloupků, takže je můžeme konzumovat celé. Dozrávají v průběhu září, někdy až v říjnu.

Pěstování

Acinidia arguta Issa je relativně vzrůstná. Poskytněte ji oporu v podobě ošklivé zdi, kterou potřebujete zakrýt, plotu, nebo žebříčku, po kterém se bude moci plazit. Vysazujte je cca 2 – 3 metry od sebe, potřebují prostor, protože roční přírůstek může činit až 1 – 1,5 metrů. 

Odrůda je samosprašná, takže si pěstitelé vystačí i se jednou rostlinou. Roste celkem bujně, obzvlášť pokud ji přehnojíte. V takovém případě ale tolik nepokvete, takže i úroda bude slabší. Proto pozor, pokud chcete sklízet, s hnojením to nepřehánějte. Rostliny, které můžete koupit v ČR většinou začínají plodit již druhým až třetím rokem po výsadbě.

Řez

Aktinidii můžete řezat o sto šest. Odplozené výhony přijdou pryč. Z těch nových ponechte jenom silnější, které jsou blízko ke středu rostliny. Horní výhony klidně také zkraťte. Klidně se může stát, že ořežete dvě třetiny všech výhonů, ale to nic, aktinidie obrazí. Odmění se také násadou plodů, které budou mít díky řezu dostatek světla. Detailní návod, jak stříhat kiwi najdete u pana Urbánka:

Zdroj: Youtube kanál p. Urbánka

Zdroje: Youtube kanál. p Urbánka

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*