Cornus mas
Zdroj: Adobe Stock

Dřín obecný, dřín jarní, (Cornus mas)

Tenhle užitečný keř roste velmi pomalu a má tvrdé dřevo. V České republice jde o domácí druh a i proto se mu s návratem původních odrůd na naše zahrady dostává zasloužené pozornosti. Tento keř může dorůst až 7 metrů a jeho kmínek chrání tmavě hnědá kůra, která se odlupuje v šupinách. Vykvétá žlutými květy ještě před olistěním, často už v březnu a dubnu. Proto je tahle dřevina užitečná i pro včelařství – odolné květy poskytují jarní pastvu včelkám.

Pěstování

Dřín se pěstuje v živých plotech, remízcích, nebo jako solitéra. Ať už ho vysadíte s jakýmkoliv záměrem, odmění se vám hezkými plody. Jedná se o červené peckovice – dřínky. Nasbírat si je můžete koncem sprna. Pokud chcete mít bohatší sklizeň, vysaďte dvě různé odrůdy vedle sebe. Keř je bývá samosprašný, ale ne vždy. Někdy se stane, že kvete, ale neplodí. Pak je možné vysadit další keř, nebo na jednu z jeho větví naroubovat jinou odrůdu. To by mělo pomoct. U nás jsou nejpopulárnější slovenské odrůdy Devín a Titus. 

Tento keř miluje sušší, často i kamenité dobře propustné půdy. Přestože je spíše teplomilný, poroste klidně i ve výšce 500 m.n.m. Zvládá i mrazy, někdo uvádí dokonce až do -30 Celsia.

Využití

Dřínky jsou jedlé. Mají sice trpkou chuť, ale stejně jsme pro ně dokázali najít řadu využití. Obsahují velké množství vitaminu C. Patří mezi plody s nejvyšším obsahem tohoto vitamínu vůbec. Dále nám dodávají draslík a fosfor. Můžete z nich připravit džem, sirup, nebo kompot. Plody se nejsnáze sklízejí setřásáním na plachtu rozloženou pod keřem. Není výjimkou, že z jednoho většího keře získáte až 25 kg plodů.

Sušené dřínky se dají použít na přípravu čaje, podobně, jako se připravuje čaj šípkový. Pomůže vám zejména na podzim v době nachlazení a chřipek. Zároveň umí zklidnit zažívání, pomůže třeba při přejedení. 

2 komentáře

  1. Pingback: Jedlý živý plot – co do něj vysadit? – naturhelp.cz

  2. Pingback: Jedlý les nebo lesní zahrada- co to je a jak je vytvořit? - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*