Crataegus leavita
Zdroj: Adobe Stock

Hloh obecný, hloh dvousemenný (Crataegus leavita)

Hloh je hojně rozšířený zejména v Evropě a jedná se trnitý keřík, nebo nízký strom. Dorůstá nejvýše okolo 8 metrů, ale častěji se vyskytuje jako ještě menší, keřová forma. Z větviček této rostliny vyrůstají trny, které mohou mít délku až 2,5 centimetrů.

Hlohy nejčastěji rostou na krajích lesů. Často jich roste na jednom místě více, takže mohou vytvářet houštiny. Ty jsou díky trnům a hustému růstu obtížně prostupné. Proto se stávají oblíbeným útočištěm a hnízdištěm některých druhů ptáků.

Pěstování

Hloh do zahrady přinese spoustu užitku. Předně dobře snáší řez, takže se využívá pro pěstování živých plotů. Jeho trny snadno odradí nevítané návštěvníky. Má radši propustnější půdy. Pokud si ho vysadíte na vaši zahradě, pomůžete i ptákům. Plody hlohu jim totiž poskytují vítanou potravu v zimním období. 

Léčivé účinky

Květy hlohu, které se sbírají v květnu mají hned několik prospěšných účinků na naše zdraví. Snižují krevní tlak, takže se dají využít k přípravě směsi, která s tímto problémem pomůže. Zlepšují také činnost srdce a mohou se využívat i jako močopudná droga. Pomoct může . Na čaj se nesbírají jenom květy, ale také lístky a někdy i plody. 

Využití hložínek

Plody hlohu obecného se dají zpracovat třeba do marmelády. Dozrávájí v září a říjnu. Sbírejte jenom zralé, sytě červené plody. Obsahují vitamíny B a C. Na přípravu čaje budete potřebovat cca dvě lžíce plodů, které povařte 10 minut v ½ litru vody. Čaj nechte trochu zchladnout, ale ne úplně. Popíjet ho můžete dvakrát denně. 

Foto: Adobe Stock

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*