Vaccinium corymbosum
Zdroj: Adobe Stock

Kanadská borůvka, brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum)

Kanadská borůvka patří do čeledi vřesovitých. Původem je ze Severní Ameriky, ale díky své popularitě zdomácněla v zahrádkách po celé Evropě. Je to listnatý, opadavý keř, který může dorůstat výšky až 2,5 metrů. Spíše ale bude menší. Listy mají vejčitý, nebo elipsovitý tvar a ze stonku vyrůstají střídavě. Na podzim se listí krásně barví do červené a fialové.

Kvete v hroznech a barva květů se různí od úplně bílé přes narůžovělou až po zcela růžovou. Plodí modré až fialové bobule s jemným ojíněním. Ty jsou o něco větší než plody brusnice borůvky, která je domácím druhem v našich lesích. Chuť s nimi mají ale totožnou. Už indiánské kmeny kanadskou borůvku znaly, její plody sbíraly a poté rostlinu cíleně pěstovaly. V její domovině roste na vlhkých loukách, lesích a rašeliništích.

Pěstování

Při výsadě v zahradě je třeba mít na paměti, že pro zdárný růst potřebuje kyselou půdu. Pokud vás zajímá pH, je to kolem 4,5 – 5,5. Proto se tyto borůvky často pěstují v květináčích, nebo ve vykopaných výsadbových jámách. V obou případech je nutné dodat kyselou zeminu. Můžete použít třeba substrát pro azalky a rododendrony, nebo rašelinu. Někdo přidává i lesní půdu – hrabanku.

Protože roste v lesích, snese i nějaké to zastínění. Jenom berte v potaz, že na slunném stanovišti nasadí více plodů, budou sladší a dozrají zhruba o týden dříve. Pro lepší úrodu je lepší vysadit více keřů poblíž sebe. Borůvka je totiž samosprašná jenom částečně. Můžete dát i dva keříky do jedné jámy, protože společně srostou a vytvoří jeden.

Po výsadbě nevyžaduje nijak radikální řez. Sazenici kupte takovou, aby měla alespoń tři silné výhony vyrůstající přímo ze země. Doporučuje se první dva roky otrhávat pupeny, aby se podpořila tvorba kořenů. Ve třetím roce už je můžete nechat. Nejlepším obdobím pro výsadbu je jaro. V létě ale myslete na dostatečnou zálivku, aby se mohl vytvořit dostatečně silný kořenový systém. Používejte hnojiva, která neobsahují mnoho chloru a vápníku – tyto prvky by snížily kyselost půdy.

Pěstované odrůdy

Odrůdy které se často objevují v našich záhonech i zahradnictvích jsou třeba pozdní odrůda Aurora, rychlerostoucí Sierra, nenáročná Darrow, nebo ranná a poměrně plodná Spartan.

2 komentáře

  1. Pingback: Jak vysadit kanadské borůvky – videonávod – naturhelp.cz

  2. Pingback: Jak správně stříhat kanadské borůvky – videonávod - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*