Buk lesní je mohutný, listnatý strom, který může dorůstat až 40 metrů. Je jedním z nejznámějších stromů a rozšířený je takřka po celé Evropě. Mohutná koruna zakončuje spíše štíhlý kmen s šedavou borkou. Díky mohutným kořenům se buky nesnadno vyvrací, na rozdíl třeba od smrků. Může se dožít 200 – 400 let věku.
Listy buků jsou vejčité, na konci zašpičatělé. Jejich kraje jsou porostlé světlými chloupky. Buky kvetou v dubnu a květnu. Plody jsou trojboké nažky chráněné krátkými ostny – bukvice. Dají se jíst, ale ve větším množství mohou být toxické, protože obsahují větší množství tříslovin. Zvířatům ale nevadí, jsou oblíbenou potravou zejména divočáků.
Pěstování
Hodí se jako solitérní rostlina do parků, ale také se pěstuje v živých plotech. Patří mezi stromy, které tolerují zástin, podobně jako třeba tis, či jedle. V bučinách často vytváří podmínky, které díky nedostatku světla neumožňují růst ostatních rostlin ve spodním patře lesa. Nejlépe rostou v půdách s dostatečným množstvím humusu a vláhy.
Pokud si chcete živý plot z buků, sázejte je 30 – 40 cm od sebe. Tak vám budou stačit maximálně 4 sazenice na metr plotu. Jestliže chcete plot hustší, vysaďte je do trojúhelníku o straně 30 – 40 cm, pak budete potřebovat 5 – 7 sazenic na metr živého plotu.
Využití
Dřevo je velmi ceněné, středně tvrdé a relativně snadno se štípe. Má světle hnědou až narůžovělou barvu. Používá se v nábytkářství, je pevné a zároveň se dá dobře tvarovat. Po nahřátí párou se ohýbá. Kromě nábytku se z něho vyrábějí parkety, nebo pražce. Má vysokou výhřevnost, takže ho využijete i pokud máte doma krbovky.
Foto: Luboš Nehyba
Pingback: Datel černý (Dryocopus martius) - Naturhelp.cz
Pingback: Jaké vybrat dřevo na uzení? - Naturhelp.cz