Co vysévat na podzim za zeleninu_Naturhelp.cz
Zdroj: Pixabay.com

Co na zahradě vysévat v září pro podzimní a zimní sklizeň – videonávod

Jako zahrádkáři a nadšení pěstitelé rozhodně nemusíte tesknit. Přicházející podzim rozhodně neznamená, že už musíte pouze sklidit poslední plodiny a začít se připravovat na období, kdy se záhonky nebudou zelenat. I na podzim je totiž možné vysévat rostliny, které budete sklízet v říjnu, listopadu a dokonce i v zimě.

Co všechno tedy na podzim vysévat?

Špenát – odrůdy špenátu se dělí na jarní, podzimní a přezimující. Mezi ty přezimující patří například odrůdy Winterriesen, nebo Matador. Sklízet můžete v závislosti na počasí klidně už za 50 dní. Pokud by nedorostl to požadované velikosti, klidně ho nechte přezimovat. O to větší listy pak sklidíte na jaře, až začnou rostliny špenátu nově bujet.

Listová hořčice – čínské druhy hořčice můžete pěstovat jako listovou zeleninu a přidávat ji do salátů. Existují druhy jako Mibuna, Mizuna nebo Red Giant. Hořčici můžete nechat narůst libovolně velkou. Malé lístečky budou mít svěží a výraznou křenovou chuť. Skvěle doplní právě saláty, nebo pečená masa. Pokud ji necháte na záhonech déle, listy budou dost velké, abyste je na natrhali, nebo pokrájeli a přidali do salátového mixu.

Rukola – pokud je vysetá v záhoně, kde má alespoň trochu ochranu před mrazem, přezimuje naprosto bez problémů. Společně s rukolou můžete vysévat i její příbuznou – roketu.

Ředkvičky – ty lze vysévat postupně a sklízet budete klidně do listopadu. Stačí každý týden vysít třeba jen jeden pytlík semínek a budete mít přísun čerstvé a křehké zeleniny. Nemusí se samozřejmě jednat jen o ty červené ředkvičky, stejně dobře na podzim porostou i ředkve bílé, nebo žluté.

Listový salát – tady pozor, na obalu semínek bývá uvedeno, jestli se daná odrůda pro celoroční výsev hodí. Zkontrolujte tedy označení před koupí, některé druhy by vám nemusely růst.

Hrášek – tady už se nedočkáte plodů, ale pokud vám chutná a máte dostat semínek, můžete ho pěstovat i kvůli jeho zeleným výhonkům. Ty narůst určitě stihnou a chutnají stejně, jako mladý hrášek. Navíc jsou plné vitamínů.

Vodnice – zelenina podobná tuřínu, kterou ale můžete sklízet mnohem dříve. Dokonce už za 6-8 týdnů, podle toho, jak velké chcete mít bulvy. Když jsme u bulev, vysévat lze také červenou řepu. Počítejte ale s tím, že nebudou velké bulvy, spíše maličké. Ty ale nedřevnatí a zůstanou hezky šťavnaté.

Mrkev – pokud máte skleník nebo fóliák, klidně si dopřejte i čerstvou mrkev. Vhodné jsou menší odrůdy, které budou mít drobné mrkvičky už po 30 dnech. Pokud mají narůst o něco větší, budou potřebovat alespoň 50 dní.

Kapusta kadeřávek – zelenina otužilá natolik, že naše zimy snáší bez problémů. Milovníci kadeřávku tvrdí, že nejlepší chuť má právě až po prvních mrazících a proto se sklizní rádi vyčkají.

Podzimní setí podle Youtube kanálu Plodná zahrada

To je tedy představení toho, co lze bez obav vysévat i v září. Z množství uvedených druhů je jasné, že zahradničení podzimem rozhodně nekončí. Ani v poslední části roku si totiž nemusíte upírat čerstvou produkci přímo z vašich záhonků.

Zdroje: Pixabay.com, Youtube kanál Plodná zahrada

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*