Quercus robur
Zdroj: Adobe Stock

Dub letní (Quercus robur)

Česky se tomuhle dubu také někdy říká křemelák a patří do čeledi bukovitých. Jedná se o naši původní dřevinu, takže je ideálně adaptovaný na místní podmínky. Tento opadavý listnáč může dorůst opravdu impozantních rozměrů. Proto se spíše než do zahrad hodí do lesů, nebo parků.
Může se dožít až 2000 let. Roste však velmi pomalu. V našem lesnictví je často pěstován a ceněn pro své kvalitní a tvrdé dřevo. 

Pěstování

Dub je světlomilný, na ostatní podmínky se dokáže celkem dobře adaptovat. Radši má hluboké, živé půdy. Pokud ho vysadíte ve svém lese, vaši potomci vám budou vděční za získání kvalitního a drahého dřeva. Plody dubů, žaludy, jsou významnou složkou potravy naši lesní zvěře. Myslivci je někdy přidávají ke krmelcům, často je pod stromy vyhledávají divoká prasata. Dubovým lesům se říká doubravy a často to byly lesy rostoucí v nižších nadmořských výškách na místech s úrodnou, vlhčí půdou.

Využití

Dubové dřevo je velmi pevné a tvrdé. Mezi našimi původními druhy patří k nejodolnějším. Dobře snáší teplotní výkyvy a změny vlhkosti, odolává nepříznivým podmínkám a škůdcům. Je tedy velmi trvanlivé. Používá se k výrobě parket, sudů, obkladů i trvanlivého nábytka. Dříve se z dubového dřeva vyráběly hamry i mlýnská kola. 
Dub symbolizuje sílu, dlouhověkost a odolnost, významný byl i v germánské mytologii.
Proto se některá německá válečná vyznamenání, jako třeba Železný kříž, pro odlišení vyšší třídy jako doplňovala dubovými ratolestmi. 

Foto: Adobe Stock

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*