Rajčata jsou jeden z nejoblíbenějších druhů zeleniny a rozdíl v chuti mezi těmi kupovanými a vypěstovanými doma je obrovský. Není proto divu, že kdo má trochu času a prostor, pěstuje si vlastní. V nabídce je široké množství odrůd, barev a tvarů. Zralé plody obsahují beta karoteny, vitamín C a vitamín B. Pěstování rajčat není náročné, takže se mrkneme, jak na to.
Výsev
Můžeme začít v polovině února. Vyséváme do připraveného substrátu. Mezi semínky dodržte vzdálenost 1 – 1,5 cm. Pak je jemně zasypte substrátem a umístěte třeba na parapet. Vzešlé semenáčky můžete přepíchnout do kelímku od jogurtu. Výsadbu provádějte v době, kdy už nehrozí mrazy. Ideálně od poloviny dubna do konce května.
Vyvazujte
Rostlinkám dopřejte oporu. Do hlíny vedle sazenice zapíchněte kolík, dostatečně hluboko, aby byl stabilní a k němu rostlinku postupně přivazujte. Jinak by se mohla náporem větru zlomit, nebo prasknout pod tíhou plodů.
Zálivka
Rajčata je potřeba v horkých letních dnech dostatečně zalévat. Pokud mají málo vláhy, plody budou malé, “nedomrlé”. Když to se zálivkou naopak přeženete, plody můžou praskat a nakonec začne zahnívat i kořenový systém. Je proto potřeba zalévat tak akorát. V létě ideálně brzy ráno, nebo navečer. Nekropte vodu na rostliny a na plody, lijte ji pouze dolů ke stonku. Odpařování vody zabráníte tak, že rostliny obsypete mulčem. Ten může být z kůry, nebo třeba z čerstvě posekané trávy z vaši zahrady. V době vaší nepřítomnosti můžete zajistit rajčatům zálivku pomocí kapkové závlahy.
Zaštipujte
U tyčkových rajčat myslete na vylamování výhonů – zbytečně by rostlinu vysilovaly. Ty boční můžou pryč, ale vylamujte je, dokud jsou ještě mladé a měkké, abyste rostlině neudělali zbytečně velkou ránu. Tyčková rajčata rovněž nemusí být vyšší, než 150-200 cm. Pokud rostou výš, vysilují se a nedávají tolik živin do plodů. V tom případě zaštípněte i růstový vrcholek.
Plíseň
Pokud se na listech objeví šedozelené skvrny, které se rychle zvětšují, možná jste zanedbali prevenci plísně bramborové. V tomto případě odstraňte postižené listy a spalte je. Můžete použít některý z postřiků proti plísni. Na trhu jsou i ty, které mají dostatečně krátkou ochrannou dobu – kolem tří dnů, takže vám nezabrání ve sklizni plodů.
Skleník
Pokud rajčata pěstujete ve skleník a máte je tam společně třeba s paprikami, myslete na to, že každá rostlina vyžaduje trochu jiné podmínky. Rajčata mají radši čerstvý vzduch a o něco nižší teploty, takže je můžete při sázení dát blíž ke vchodu. Skleník v létě dostatečně větrejte – ideální teplota by měla být mezi 23 – 26 stupni Celsia. Vlhkost se snažte udržet kolem 60%.
Pěstování na balkonu
I s malým prostorem si můžete vychutnat šťavnatou sklizeň. Pozor, rajčata milují slunce, takže vyberte balkon, nebo terasu orientovanou na jih. Pro pěstování v nádobách, jako jsou větší květináče, kbelíky, nebo pytle jsou ideální keříkové odrůdy. Pokud zalíváte vodou z vodovodu, nechte ji vždy nějaký čas odstát.
Hnojení rajčat
Během vývoje plodů je důležité pravidelně přihnojovat. Vyberte hnojivo s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Dusičnatá hnojiva by vedla k tvorbě listů na úkor plodů. Z přírodních hnojiv, které má leckterý zahrádkář k dispozici se hodí hnůj, kvašené slepičince, nebo kompost.
Zelená rajčata dozrají
Pokud jste museli předčasně sklidit nedozrálé plody, umístěte je na suché a teplé místo. Třeba na tácek, který položíte nad kuchyňsou linku. Teplý vzduch stoupá nahoru, takže rajčata “dojdou.” Jenom pravidelně kontrolujte, jestli mezi nimi není nějaké nahnilé.
Foto: Adobe Stock
Pingback: Kdy vápnit záhony? Hodnota pH a její vztah k půdě - Naturhelp.cz