V kuchyni trávíme velkou část dne. Ráno zde děláme snídaně a svačiny, poté vaříme oběd, večer připravujeme večeři a mezitím si do kuchyně odběhneme pro svačinu či kávu. Asi by nás ani nenapadlo, že by kuchyně mohla být pro zdraví nebezpečná. Vždyť ji přeci pravidelně čistíme, ne? Ale o čistotu v tomto případě nejde. Jde o chemické látky, které se uvolňují, zatímco my vaříme zdravá jídla pro naši rodinu. Zdravá kuchyně tedy není jen o zdravém vaření.
Vaříme, pečeme, smažíme
V rámci přípravy jídel se snažíme vybírat kvalitní suroviny a ty poté zpracujeme ve zdravé a chutné jídlo. Víte ale, že veškerá vaše snaha o zdravé vaření může skončit nevhodným výběrem úpravy surovin? Co se týče nutričních hodnot, tak většina z nás ví, že smažená jídla nejsou vhodná. Co ale už tolik lidí neví je fakt, že nejde jen o nutriční hodnoty.
Ke smažení potřebujeme vysoké teploty, při kterých dochází k chemickým reakcím a vznikají karcinogenní látky (např. heterocyklické aminy, polyaromatické uhlovodíky nebo akrylamid). Jako vhodnější forma úpravy se jeví pečení, ačkoliv i při něm může docházet ke vzniku karcinogenů.
Pokud chceme mít jistotu, že upravujeme jídlo nejméně škodlivým způsobem, je nejlepší volbou vaření a dušení. Kvůli vitamínům a chuti je lepší vše vařit při nižších teplotách. Ideální rozpětí teploty by mělo být 70–130 °C.
Chemie v kuchyni
Vítejte na hodině chemie! V následujících řádcích vám představíme nebezpečné chemické látky ve vaší kuchyni.
Nylon
Velmi oblíbenou součástí dnešních kuchyní je tzv. černé nádobí. Jedná se zejména o různé naběračky či obracečky. Pro vás je to běžné plastové nádobí, ale s největší pravděpodobností se jedná o nylon.
Z něj se mohou uvolňovat tzv. primární aromatické aminy (PAA) – anilin či formaldehyd. Tyto látky patří mezi alergeny a mutageny (způsobují mutace DNA). Jejich nebezpečí tkví v tom, že jsou bez barvy a zápachu a uvolňují se tedy bez našeho vědomí při styku s potravinou, která má vysokou teplotu. Dle směrnice EU by se již tyto látky v nádobí vyskytovat neměly, ale možná máte toto nádobí ještě z dřívější doby?.
Ideálním řešením je vyměnit plastové černé náčiní za kvalitní dřevěné či z nerez oceli. Snížíte tak jednoduchým způsobem chemické látky ve vaší kuchyni.
Teflon
Pod touto zkratkou se nachází název Polytetrafluoroetylen (PTFE). Tento povrch se nachází zejména na pánvích či pekáčích a je známý svou nepřilnavostí. Při vysokých teplotách však dochází k uvolňování toxických látek do vzduchu i do potravin.
Pokud teplota teflonu přesáhne 360 °C, začne se uvolňovat plyn PFIB, který může vést až ke smrti citlivějších zvířat (např. andulek). Nebezpečí teflonu dále tkví v jeho poškození. Pokud jej poškrábete, začne se do jídla uvolňovat kyselina perfluorooktanová, která se může usazovat v lidském těle a způsobovat rakovinu. Z toho důvodu výrobci v pokynech k užívání důrazně nedoporučují používat na teflon kovové pomůcky.
Namísto teflonu lze koupit pánve s keramických povrchem. Jsou sice dražší, ale máte u nich jistotu, že nejsou zdraví škodlivé.
CO2
Vzoreček pro oxid uhelnatý známe asi všichni. Jedná se o plyn bez barvy a zápachu, který může při nahromadění velkého množství vést ke ztrátě vědomí či smrti. K rozpoznání zvýšeného množství CO2 ve vzduchu slouží detektory. V běžné kuchyni se jej však až tolik obávat nemusíte. Důležité je větrání a využití výkonného odsavače par. Digestoř zamezí výskytu dalšího nebezpečného plynu – oxidu dusičitého. Skvělými pomocníky jsou také květiny, které pročišťují vzduch a navíc kuchyni dodají krásný vzhled.
Čistící prostředky
Ano, ty prostředky, kterými se snažíte udržet vaši kuchyni čistou a bez bakterií, jsou zároveň tím, co do vaší kuchyně může vnést karcinogenní a zdraví nebezpečné látky. V podstatě všechny známé přípravky obsahují chemické látky, které vám při pravidelném vdechování mohou uškodit.
Volte vždy ideálně prostředky na přírodní bázi a dbejte zvýšené pozornosti návodům k použití. Většina čistících prostředků vyžaduje ochranné rukavice a větrání.
Zpomalovače hoření
Že jste to slovní spojení nikdy neslyšeli a doma to určitě nemáte? No tak vás vyvedeme z omylu – máte. Vyskytují se v podstatě všude kolem nás. Jejich celý název zní bromované zpomalovače hoření BFRs (brominated fire retardands) a jak jejich název napovídá, jsou to látky, které v případě požáru mají zpomalit jeho rozšíření.
Dle typu výrobku je použit konkrétní zpomalovač – např. polyuretanové pěny či polyvinylchlorid. Jsou tedy součástí všeho a v kuchyni vzniká mnoho nečistot, na které se mají tendenci vázat (například v prachu se vyskytují nejčastěji). Poté se tyto látky hromadí v lidském těle a mají vliv na imunitu a reprodukční cyklus.
Nejlepší prevencí je pravidelný úklid zahrnující utírání prachu i v méně dostupných částech kuchyně.
Ftaláty
Tyto látky se nachází v balených vodách, omyvatelných ubrusech, sáčcích na potraviny a zejména je obsahují PVC podlahy. Nelze se jim tedy zcela vyhnout, ale měli bychom je v našem životě eliminovat na minimum. Pokud je vaše tělo dlouhodobě těmto látkám vystaveno, má to vliv na játra či ledviny. Zároveň se jedná o karcinogenní látky.
Abychom snížili ftaláty v našem životě na minimum, je vhodné nahradit například igelitové sáčky na svačiny papírovými. Omyvatelný ubrus je sice praktický, ale také je lepší sáhnout po přírodnějším materiálu. Zdravá podlaha v kuchyni je například marmoleum. Velmi praktickou je také dlažba v kuchyni.
Ideálním řešením, jak se vyhnout nebezpečným materiálům, je moderní dřevěná kuchyně (pro inspiraci si prohlédněte např. rustikální kuchyně od Gorenje). Nemluvě o tom, že se vrací do módy a vypadá to prostě dobře. Pokud vás přečtení článku přimělo ke změnám v kuchyni, podívejte se i na to, kolik stojí nová kuchyně.
BPA
Všimli jste si na lahvích nápisu bez BPA? Znamená to, že daný materiál neobsahuje látku zvanou bisfenol A. Jakmile dojde k poškrábání lahvičky, která BPA obsahuje, začne se tato látka do tekutiny uvolňovat a má poté vliv na hormonální a kardiovaskulární systém člověka.
Rada je v tomto případě velmi jednoduchá – při výběru lahví na pití vždy hlídejte, zda jsou bez BPA.
Externí článek partnera
Pingback: Jak zapojit digestoř - Neutrálně.cz