Mentha piperita
Zdroj: Adobe Stock

Máta peprná (Mentha piperita )

Máta peprná je dobře známá bylinka z čeledi hluchavkovitých. Vznikla přirozeným křížením máty vodní a máty klasnaté. Má přímou, slabě ochlupenou lodyhu, která se větví nahoře. Vyrůstají z ní řapíkaté listy, které mají kopinatou až vejčitou čepel. Květy bývají růžové až nafialovělé. Rostlina může dorůst 50 – 80 centimetrů.

Pěstování

Máta není náročná, dá se pěstovat snadno. Hodně ráda se rozrůstá, take je výhodnější ji pěstovat v květináčích, pak nebude konkurovat okolním rostlinám. Sedí ji polostín, ale při dostatečné zálivce bude prosperovat i na slunném stanovišti.

Množení

Mátu můžete množit řízkováním. Odstřihněte kousek lodyhy, na kterém nechte 2-3 lístky. Zbytek lístků odstraňte a větvičku dejte do sklenice s vodou. Ujistěte se, že výhonek má pár kolínek pod vodou. Z nich totiž budou vyrůstat za týden až čtrnáct dní nové kořínky. Nechte je trochu narůst a pak vysaďte do kypré hlíny a zalijte. 

Sazenice máty peprné

Sklizeň

Čerstvé lístky máty si můžete otrhávat po celé léto. Díky bujnému rostu to rostlině nijak nevadí. Celá nať se sklízí většinou těsně před vykvetením. V poledních hodinách obsahuje nejvíce vonných silic. Pokud je hezké léto, většinou nať obroste a vy stihnete ještě druhou sklizeň.

Mátu můžete také sušit, ideálně třeba na půdě, nebo jiném místě, kde proudí vzduch. Rozložte ji sklizenou na síto nebo noviny, nebo ji zavěste ve svazečcích. Sušenou ji skladujte v uzavíratelné sklenici. Další možností uchování je v pytlíku v mrazáku, kde se podobně skladuje třeba bazalka. I v zimě si tak budete moct připravit osvěžující čaj, který uleví vašim dýchacím cestám. Vyzkoušet můžete také i mátový sirup.

Využití

Obsah silic – hlavně mentolu a dalších látek, má blahodárný vliv na naše trávení. Odstraňuje křeče, povzbuzuje trávení a následně chuť k jídlu a zajišťuje, že po něm nebudete trpět nadýmáním. Inhalace výluhu s mátou uvolňuje rýmu a pomáhá při zánětech dýchacích cest. Pro zmírnění stresu si připravte mátovou koupel.

Foto: Adobe Stock

One Comment

  1. Pingback: Jak bojovat proti mšicím a výroba postřiku z česneku – videonávod - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*