Thymus serpyllum
Zdroj: Adobe Stock

Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)

Mateřídouška je vytrvalá, aromatická bylina ze stejnojmenného rodu, patřící do čeledi hluchavkovitých. Je blízkou příbuznou tymiánu. Pochází ze Středomoří, ale rozšířila se i do zbytku Evropy, velké části Asi a i do severní Afriky. 

Rostlina tvoří nízké keříky, ze kterých vyrůstají tenké větvičky. Stonky jsou dřevnaté, plazivé, nebo vzpřímené. Větvičky, které nesou květy rostou vzhůru a na nich jsou drobné, někdy jemně ochlupené lístky. Kvete drobnými kvítky, které jsou oboupohlavné a mají růžovofialovou barvu. Plodem je tvrdka vejcovitého tvaru.

V přírodě mateřídouška roste v suchých trávnících, na skalnatých stráních a okrajích lesů, nebo na mezích. Mateřídouška obsahuje množství silic, hořčinů, flavonoidů, tříslovin a další organické kyseliny a minerální látky. V jejich silcích jsou také přítomné lítky jako thymol, linalool, kafr, cymol či karvakrol. 

Pěstování

Je to trvalka, která vám na vhodném stanovišti vydrží několik let a nevyžaduje extra velkou péči. Jako ostatní středomořské bylinky i ona má ráda slunná a teplá místa chráněná před větrem a propustnou, písčitou půdu. Semínka si můžete předpěstovat, ale nerozpakujte se je vysít i přímo na stanoviště. Vrhněte se na to v dubnu. V létě, na jaře a na podzim ji seřízněte.Můžete ji sklízet průběžně a nespotřebovanou sušit ve svazcích.

Léčivé účinky

Mateřídouška napomáhá při zánětech horních cest dýchacích. Může ulevit od zánětu průdušek, kašle a astmatu. Má i silně desinfekční a antiseptické účinky, takže pomůže při zánětech trávicího traktu. Uvolňuje a uklidńuje. Tím pádem ji můžete vyzkoušet při stresu, migréně a depresi. Je vhodná i pro těhotné a kojící ženy a děti. Ideálně spíše ve směsi s dalšími bylinami.

Vyzkoušejte mateřídouškovou kůru, která pomůže od nespavosti:

Vezměte tři lžičky sušené mateřídouškové natě a zalijte je 250 ml vařící vody. Nechte je 15 minut louhovat a nálev přeceďte . Popíjtejte ho pak vlažný asi hodinku předtím, než ulehnete do postele. Můžete si ho osladit medem a užívejte ho každý den po dobu tří týdnů.

Foto: Adobe Stock

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*