Melissa officinalis
Zdroj: Adobe Stock

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Meduňka lékařská je, podobně jako máta, oblíbenou léčivkou z čeledi hluchavkovitých. Jedná se o trvalku, která může dorůst až 150 cm. Spíš bývá ale menší, pohybuje se kolem 50 – 70 cm. Má rozvětvenou lodyhu, která nese vejčité listy s pilovitým okrajem. Kvete bílými květy od června do srpna. Celá rostlina má příjemné, jemně citronové aroma.

Pěstování

Původem je ze Středozemí a Malé Asie, takže u nás ji vyhovují slunečná a chráněná stanoviště. Nejlépe ji bude v propustné půdě. Často se vysazuje v bylinkových zahrádkách společně s ostatními užitečnými rostlinami, jako je třeba máta, šalvěj, tymián a další.

Meduňka se dá množit řízkováním. Z rostlinky ustřihněte pár výhonků a otrhejte lístky. Nechte jenom 2-3 úplně nahoře. Dejte je do sklenice s vodou a tu položte na světlé místo, třeba na parapet. Vodu dolévejte a do dvou týdnů by se měly objevit kořínky. Poté můžete nové rostlinky vysadit.

Využití

Květy meduňky poskytnou pastvu pro včely a další hmyz hledající nektar. Nám lidem zase rostlina pomůže zklidnit psychiku. Blahodárně působí na nervovou soustavu, snižuje pocit únavy a vyčerpání. Pozitivní vliv má i při problémech s usínáním.

Z meduňky je nejlepší připravit čaj, ideálně v kombinaci s dalšími bylinkami. Je vhodná i pro děti, nebo těhotné a kojící ženy. Meduňkový čaj nemá vedlejší účinky, můžeme ho pít pravidelně.  Další možností užití je potírat si jejími lístky spánky, to pomáhá při migréně. Protože má i antibakteriální účinky, může nám být nápomocná při léčbě oparu. 

Keep Scrolling

One Comment

  1. Pingback: Srstka angrešt (Ribes uva crispa) - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*