Calendula officinalis
Zdroj: Adobe Stock

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Měsíček lékařský je léčivka, která se u nás pěstuje jako jednoletá rostlina pro okrasu a její blahodárné účinky. Původně pochází z jižní Evropy a Orientu. Lodyhy této byliny se bohatě větví a vyrůstají z ní podlouhlé listy. Ty mohou být na omak lepkavé. Většinou dorůstá okolo 70-80 centimetrů. Květy jsou žluté, nebo oranžové. Kvetou od jara do podzimu.


Pěstování

Měsíčku se bude dařit hlavně v hlinitopísčitých půdách s dostatkem živin. Vyhovují ji slunná stanoviště, nebo polostín. Na pěstování je nenáročný, dokáže přežít i pár dní sucha. Semínka měsíčku sejte od konce března. Vysévat můžete do sponu 30 x 40 cm, nebo do řádku. Pak nechte mezi rostlinkami 40 – 50 cm a vysévejte k sobě 4 až 5 semen. Klíčit začnou do tří týdnů a pokud je příznivé počasí, do měsíce by rostlina měla vykvést. Pokud cca 15 cm nad zemí kvetoucí rostliny seříznete, obrostou a znovu vykvetou.

Sběr

Květy měsíčku můžete začít sbírat od června do září. Využít můžete buďto celé květy, nebo jenom okvětní lístky. Jejich sběr se doporučuje kolem poledne, kdy je obsah účinných látek nejvyšší. Suší se ve tmě a nezapomeňte zajistit dostatečné proudění vzduchu. Lepší je květy přesušit, protože snadno přejímají vzdušnou vlhkost. Ani po usušení by k němu nemělo jít světlo, takže ho skladujte ve světlotěsné nádobě.

Léčivé účinky

V lidovém léčitelství se tato rostlina těší velké oblibě. V první řadě je měsíček přírodním antibiotikem. Ochrání nás tedy před viry, bakteriemi a mikroby, které napadají náš organismus. Dále působí jako antioxidant, takže může zamezit rakovinnému bujení. I proto se stal symbolem Českého dne boje proti rakovině. Dále stimuluje žlučník a činnost jater.
Mast z měsíčku, nebo nálev, či koupel pomáhají s plísňovými onemocněními kůže. Krémy a masti hojí poraněnou kůži, jizvy, záněty, některé ekzémy a popáleniny. 

Proti zánětům dásní pomůže kloktadlo: lžíci sušeného měsíčku zalijte 150 ml vařící vody a povařte ne déle, než 2 minuty. Nechte ho odstát a používejte k výplachům ústní dutiny. Dále se z něho vyrábí krémy, mýdla, šampony, nebo opalovací krémy a oleje, protože má příznivý vliv na naši pokožku.

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*