Vyvýšené záhony se právem těší velké popularitě. Mají totiž několik výhod oproti “klasickým” záhonkům, se kterými je můžete v zahradě kombinovat.
Mezi hlavní výhody patří:
– Nemusíte se k nim ohýbat. Dají se postavit v různé výšce nad terénem, takže při sázení nebo pletí člověk nemusí klečet, ani se hrbit. Pohodlně zahradničit tak můžete i pokud vás zdravotní stav trochu omezuje při běžných zahradních pracích.
– Jsou úrodnější. Pěstování zeleniny v nich většinou přináší lepší výsledky. Především díky velké vrstvě úrodné půdy, kterou do nich navršíte.
– Umožňují pěstování zeleniny, nebo bylinek i tam, kde by běžný záhon nešlo založit, nebo by to bylo obtížné. Kromě vydlážděných ploch to platí třeba pro zahrady s velmi jílovitou, nebo naopak písčitou půdou.
– Pokud je zvládnete hezky řemeslně zpracovat, vypadají skvěle. Obzvlášť když už jsou plné bující zeleniny.
– Rostliny v nich porostou lépe i proto, že lépe absorbují sluneční záření. Vznikají tak lepší podmínky pro růst, k čemuž přispívá i rozklad organických zbytků v záhonu. V závislosti na jejich množství může teplota dočasně stoupnout až o 5 °C.
Nevýhody:
Nic není samozřejmě jenom růžové, takže je dobré zmínit i nevýhody. Dalo by se říct, že budou vždycky buď nákladnější, nebo alespoň pracnější na založení. Pokud si je vyrobíme sami, čeká nás minimálně jedno odpoledne, kdy je potřeba připravit terén, nachystat materiál, opálit prkna, přidat folií, nebo jen smontovat záhony a zaplnit je kompostem, substrátem a další organickou hmotou. V průběhu roku samozřejmě navršený materiál slehává, takže je dobré ho alespoň jednou ročně doplnit.
Můžete si je buď postavit úplně sami, nebo si vybrat v hobby marketu takové, které už stačí doma jen skompletovat. Prodávají se už komplet ze dřeva nebo i jiných materiálů, jako třeba recyklovaný plast. Ty plastové sice nebudou hnít, ale pořizovací cena je relativně vysoká. Zvažte tedy, jestli se vám taková investice vyplatí. U těch dřevěných zase platí, že nevydrží věčně, budou postupně trouchnivět. Proto bude časem nutné je postavit znovu.
Teď už slíbený videonávod. Až trochu poetické, ale hezky zpracované video má na svém Youtube kanálu Verunity:
Praktický a nekomplikovaný návod najdete i na Youtube Flera TV.:
Tolik tedy k návodům. Sami vidíte, že stavba není nijak složitá. Jde tedy spíš o to, co si vyberte a bude vám vyhovovat. Ve záhonech pak můžete pěstovat zeleninu, jahody ale i spoustu dalších plodin. Dobré je vzít v potaz fakt, že prvním rok je záhon plný živin. Ještě z něj žádné rostliny nečerpaly, takže to využijte. Vysadit můžete dýně, cuketu, okurky, nebo rajčata, nebo právě jahody. Další rok poslouží košťálové zelenině, pórku, cibuli, nebo bramborám. Pokračovat můžete třeba s kořenovou zeleninou.
Obvyklé je, že pokud se vysazuje více druhů zeleniny, doprostřed přijde ta, který naroste nejvyšší. U krajů záhonu se zas uplatní druhy, které jsou spíše nižší, takže jim nebude nic stínit. Okraje také můžete zaplnit bylinkami. Bude se tu dařit tymiánu, rozmarýnu, šalvěji i mateřídoušce a dalším druhům. Bylinky tolik živin nepotřebují, takže poslední rok můžete vyvýšený záhon zaplnit samými bylinkami. Uvidíte, jak v něm krásně porostou.
Zdroje: Adobe Stock, Verunity, Flera TV
Pingback: Jak pěstovat mrkev – videonávod – naturhelp.cz
Pingback: Kdy vápnit záhony? Hodnota pH a její vztah k půdě - Naturhelp.cz
Pingback: Co na zahradě vysévat v září pro podzimní a zimní sklizeň – videonávod
Pingback: Jak vypěstovat krásně velký celer – videonávod - Naturhelp.cz
Pingback: Záhony bez rytí – kartony, mulč a pěstování bez chemie – videonávod - Naturhelp.cz
Pingback: Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) - Naturhelp.cz
Pingback: Jak pěstovat červenou řepu (Beta vulgaris var. Crassa) – videonávod - Naturhelp.cz