Avokádo rostlina

Hruškovec přelahodný neboli avokádo (Persea americana)

Tato rostlina patří do čeledi vavřínovitých a jedná se o relativně statný, stálezelený strom. Původně pochází z jihu Mexika, odkud se dále šířil po Střední Americe. Ještě před příchodem Evropanů se dále rozšířil i do částí Jižní Ameriky, jako je Peru, Ekvádor a dále pak i na Kubu a Jamajku. Díky oblibě jeho plodů se ale dnes pěstuje i na dalších místech po celém světě. Mezí významné pěstitele avokád patří třeba Spojené Státy, státy okolo Středozemního moře, Nový Zéland i Austrálie.

Hruškovec je stálezelený strom, který dorůstá výšky 15 – 20 metrů a může se dožít až 100 let. Tvoří hustou korunu plnou jednoduchých listů, které mohou být nejprve chlupaté, později už lysé. Mají svěže zelenou barvu a vejčitý tvar. Vyrůstají střídavě a bývají dlouhé 10 – 30 cm. Květenstvím hruškovce jsou světle zelená lata.

Plody hruškovce jsou nám dobře známá avokáda. Jedná se o bobule vejčitého tvaru, které chrání zelené až fialové oplodí. Máslovitý mezokarp je pak tím, co zajímá nás lidi nejvíce. Semeno uvnitř je jedovaté a nadrcené se používá například k lovu ryb. Obsahuje toxický persin. Avokáda se konzumují samotná, na toastech nebo jako součást salátů a pomazánek. Tepelná úprava jim nesvědčí, protože díky obsahu taninu by zhořkly. Obsahují velké množství tuku, který je zastoupen jak nasycenými, tak nenasycenými mastnými kyselinami. Jsou také zdrojem vitamínů a díky obsaženým tukům naše tělo tyto vitamíny dokáže dobře vstřebávat. Získáváme z nich: vitamín B, C a E, dále pak hořčík a mangan.

Pěstování

Koupené plody avokáda můžete využít i potom, co je zkonzumujete a zasadit jejich pecky. K tomu aby vyklíčily se většinou využívá jeden ze tří způsobů. Můžete se podívat na návod, jak vypěstovat avokádo z pecky. Bohužel, v našich podmínkách taková avokáda téměř neplodí.

Při pěstování kvůli plodům se jedná o relativně choulostivou rostlinu, která vyžaduje specifické podmínky. Roste dobře ve vlhčích podmínkách s dostatkem teplých dnů. Teploty by celoročně neměly klesat pod nulu. Půda mu vyhovuje kyprá a dostatečně humózní s pH 5-6. Nevyhovuje mu také stanoviště kde jsou spodní vody, nebo záplavové oblasti. Kořeny by hruškovce by neměly být pod vodou déle než jeden den. Dnes už existuje velké množství kultivarů, takže je avokádo možné pěstovat i ve vyšších nadmořských výškách, většinou do 2500 m. n. m.

Avokádo a drogové kartely

Bohužel, v posledních letech se na tento výhodný business zaměřily drogové kartely. Pěstování a prodej avokád je, na rozdíl od obchodu s drogami, legální, takže chtějí kontrolovat i obchod s avokádem. Co to znamená pro mexické farmáře můžete zjistit i pomocí krátké reportáže od VICE. Video je dostupné pouze v angličtině, případně se španělskými titulky.

Zdroj videa: Youtube kanál Vice News

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*