řez slivoní návod

Jak stříhat slivoně – videonávod

Jarní řez švestek je v zásadě hodně podobný tomu, který provádíme u meruněk. V přiloženém videu je ale i pár zajímavostí, které je lepší si prohlédnout, než o nich číst. Doporučujeme tedy shlédnout a potom bude jarní řez slivoní určitě jasnější.

Jak tedy na jarní řez švestek?

  • Střih stromků provádějte čistými a ostrými nůžkami. To ale platí vždy.
  • Mladé stromky po výsadbě zastřihněte tak, aby zůstaly maximálně 3 kosterní větve. Vyberte ty, které nemají vůči terminálu ostrý úhel, tj. nerostou téměř kolmo vzhůru. Ideální je naopak, pokud budou růst co nejvíce vodorovně, takové větvě dobře plodí a hodí se pro založení korunky.
  • U starších stromků vystříhejte větve, které rostou směrem dovnitř a zahušťují korunu. Takové větvičky přijdou pryč všechny, aby se do koruny dostaly sluneční paprsky. Výjimku tvoří malé, krátké větvičky, které už budou nasazovat na květy. Tyto plodonoše nechte růst, bude z nich úroda i uvnitř koruny.
  • V případě, že je stromek prořezáván jen nepravidelně, může vzniknout víc terminálů. V takovém případě je třeba vybrat ten, který roste nejvíc kolmo a ostatní vystříhat.
  • Při řezu dohlédněte také na to, abyste odstranili zaschlé loňské plody. Přezimuje v nich monilióza, takže ty musí všechny ze stromu pryč.
  • Pokud zmlazujeme starou švestku, platí trochu jiný postup. Tady naopak už nevadí letorosty, které rostou směrem nahoru. Ty se snažíme zachovat a naopak odstřiháváme ty, které jsou převislé. Všímejte si také větví, které vyrůstají z kosterních větví přímo nahoru, takzvaných vlků. Pokud se na stromě objeví, je to známka, že je nejvyšší čas pro zmlazovací řez. Je samotné pak můžete v létě vylamovat.
Zdroj videa: Youtube kanál pana pěstitele Urbánka

Zdroje: Adobe Stock, Youtube kanál p. Urbánka

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*