Zahradní kanadská borůvka, latinsky (Vaccinium corymbosum) je oblíbený keř, který nám dává chutné plody, aniž bychom pro ně museli do lesa. Proto se hojně rozšířil v našich zahrádkách. Patří do čeledi vřesovitých a dostal se k nám ze Severní Ameriky. Borůvka je opadavý listnatý keř, který v ideálních podmínkách dorůstá až 2,5 metrů výšky. V našem prostředí bude ale spíše menší. Květy mají různé barvy od bílé přes narůžovělou, až po výrazně růžovou.
V poslední době se množí názory, které pěstování zahradních borůvek trochu kritizují. Nebo tedy přesněji kritizují použití rašeliny v zahradnictví. Kritika vychází faktu, že rašelina je v podstatě neobnovitelným přírodním zdrojem a její zásoby rapidně ubývají. Dále se díky vysoušení rašelinišť zmenšuje i plocha, na které se rašelina může tvořit. Obnova vytěžené zásoby rašeliny může trvat i několik staletí, protože “přirůstá” velmi pomalu. V průměru 1 mm až 1cm za rok. Proto se od jejího v použití zejména v soukromém zahradničení a permakultuře začíná upouštět. Rostliny pěstované v rašelině se nahrazují těmi, které kyselou půdu nevyžadují. V případě borůvek by to byl například muchovník.
Pokud už ale borůvku máte vysazenou nemusíte se trápit výčitkami svědomí, to v žádném případně. Jestliže vám prospívá, není důvod se ji zbavovat. Pojďme se tedy podívat, jak na její řez.
Jak stříhat kanadské borůvky
- Řez je ideální provádět v době dormance rostlin, neboli vegetačního klidu. Máte tedy čas do jara, po narašení pupenů už to není ideální.
- Při práci používejte čisté a ostré nůžky. To ale platí pro každé prostřihávání.
- Stříhají se až starší rostliny. Do čtyřech let věku nemusíte do rostliny nijak zvlášť zasahovat. Od čtvrtého roku některé výhony více zdřevnatí a zešednou. To jsou ty, které už mají nejplodnější roky za sebou a můžeme je vystříhat. Nejvíce naopak plodí ty dvou až tříleté s krásnou svěže zelenou barvou.
- Odstraňujte celé větve až u země. Zakracování by nepomohlo, protože borůvka plodí na konci větví. Zkrácené pahýly by stejně tedy moc nezaplodily.
- Větvě, které příliš zahušťují keř můžou pryč. Je důležité, aby slunce mohlo i dovnitř keře, takže nepotřebujeme příliš hustý obrost, který by stínil.
- Vystříhejte také větve, které rostou příliš nízko u země. Borůvky z těchto větviček poté leží na zemi a mohou začít nahnívat, nebo jsou špinavé od hlíny. Větve se totiž pod tíhou plodů ohnou až k zemi. Takové můžou pryč.
- Čím víc budete rostlinu stříhat, tím aktivněji poroste. Po čtyřech až pěti letech bez řezu už rostlina skoro nedorůstá. Dopřejte ji tedy péči a budete překvapeni, kolik nových výhonů se objeví.
- Řez hodně zanedbaného a hustého keře borůvky klidně rozložte do dvou let. Nezpůsobí to rostlině takový šok, jako kdyby přišla o téměř celou listovou plochu najednou.
Řez borůvek také dokáže pomoct od houbového onemocnění kanadských borůvek, které se může vyskytnout. Projevuje se zasycháním koncových větévek. Existuje sice způsob, jak s ním bojovat, ale je to problematické. Zatím se nejčastěji využívají fungicidní preparáty pro podzimní a jarní postřik. Důležité je také odstraňovat napadené větvičky a nenechávat je pod keřem. Raději je palte. Při odstřihávání větviček je nutné nůžky mezi prací na jednotlivých keřích vydesinfikovat.
Zdroje: Adobe Stock, Youtube kanál Jan Holub s.r.o.
One Comment