kdouloň zpracování_návod
Zdroj: Adobe Stock

Kdoule – jak zpracovat podzimní ovoce našich babiček

Kdoule je polozapomenuté podzimní ovoce. Jeho plody ale často nenajdou využití a to je škoda. Jsou to krásně žluté malvice, na pohled podobné jablkům. Rostou na stromku nebo keři, který patří do rodu kdouloň (Cydonia). Často se dochází k záměně s kdoulovcem japonským, který se v našich zahradách také vyskytuje. Pěstuje se především jako okrasná rostlina a jeho plody postrádají ony jemné chloupky, které jsou typické právě pro kdoule.

Toto ovoce má vysoký obsah vitamínu C, dále obsahuje vitamín B a minerální látky, jako železo, zinek a draslík. Díky tříslovinám obsaženým v plodech se používají při léčbě průjmových onemocnění a doporučují se také při bolestech v krku.

Jak tedy kdoule využít?

  • Kdoulová marmeláda. Bohužel, v syrovém stavu nejsou moc použitelné k přímé konzumaci. Bývají tuhé a jejich chuť je trpce svíravá díky vysokému obsahu tříslovin. Pomůže tepelná úprava plodů a taky trocha cukru nebo medu.

    Před přípravou zavařeniny kdoule otřete hadříkem, abyste plody zbavili jemných chloupků. Budete potřebovat cca 2 kg plodů. Překrojte je a vyklepněte hnědá jadérka tak, že na druhou stranu plodu poklepete nožem. Ty která nevypadnou vyloupněte špičkou nože a kdoule pokrájejte na kostičky. Dejte je do hrnce, podlijte skleničkou vody a poduste do měkka. Vzniklé pyré nechte mírně vychladnout a propasírujte sítkem.

    Zbytky jadřinců a slupky můžou na kompost. Ze 2 kg kdoulí získáte asi 1,5 kg pyré, které znovu dejte na plotnu, přimíchejte jeden pytlík želírovacího prášku a zhruba 1 kg cukru. Ideálně dejte o trochu méně, se slazením to není třeba přehánět. Obzvlášť, pokud máte rádi ostřejší chuť zavařenin. Ještě teplou marmeládu plňte do sklenic a zavíčkujte. Tohle je ideální způsob, jak zpracovat i větší množství kdoulí.
  • Kompot z kdoulí. Kdoule oloupejte, vykrojte jádřinec a oloupejte je. Nakrájejte je na kostky nebo plátky. Ty vařte v 1l vody a přidejte k nim šťávu z citronu a asi 13 polévkových lžic hnědého cukru. Kompot se dochucuje hřebíčkem a skořicí. Naplňte ho do sklenic, případně vychlaďte podávejte po nedělním obědě.
  • Kdoulový sýr zvaný také certle. K přípravě této sladkosti se používá kdoulové pyré, stejné jako při vaření marmelády. Nalijte ho do širšího kastrolu, aby se z něho lépe odpařovala voda. Zredukujte pyré na hustotu při které se přestane uzavírat rýha vzniklá při promíchání hmoty vařečkou. Až to budete mít, přisypte 1 kg cukru a zvyšte teplotu. Cukr nechte rozpustit a hmotu sundejte z plotny.
    Můžete přimíchat nasekané ořechy, dýňová, sezamová, nebo slunečnicová semínka. Pečícím papírem vyložte plech a teplou hmotu na něj rozetřete. Nechte ji vystydnout a ztuhnout. Poté ji můžete krájet na menší dílky, které uložte v uzavíratelné krabici. Přijdou vhod, kdykoliv vás popadne mlsná.
  • Kdoulový koláč na způsob hruškového. Váš oblíbený recept na hruškový koláč můžete snadno obměnit a kdoulemi hrušky nahradit. Také lze použít oba druhy ovoce v libovolném poměru. Každopádně s neotřelým dezertem snadno zabodujete a pokud nebude příliš sladit, zůstane jeho chuť krásně osvěžující.
  • Provoňte si skříň. Už naše babičky věděly, že aroma kdoulí není příjemné molům a kdoulová jablíčka vkládaly mezi oblečení. Náš šatník krásně provoní a ještě pomohou s odpuzováním nepříjemného hmyzu ze skříně. Ale pozor, pokud chcete takto kdoule využít, musí kolem nich proudit vzduch. Nedávejte je přímo do oblečení, ani je s ním nezakrývejte, začala by hnít. Naopak, s přístupem vzduchu budou postupně vysychat a vydrží vám.
Plody kdoulí. Zdroj: Adobe Stock

To jsou tedy možná využití kdoulí. Pokud si ji chcete zasadit na zahradě, rozhodně bude příjemným oživením. Bude se ji líbit v hlinitopísčité půdě s dostatkem vlhkosti. Stanoviště ji vyberte spíš slunné, pokud bydlíte ve vyšších polohách, bude ideální chráněné místo někde u zdi. V mrazových kotlinách a na místech vystavených severním nebo západním větrům hrozí, že plody nedozrají. Prostokořenné sazenice můžete vysazovat celé jaro a také na podzim – od konce října a v průběhu listopadu, až do prvních mrazů. Pokud sázíte stromkovou variantu, dopřejte ji oporu a okolí kmínku zamulčujte.

Zdroje: Adobe Stock, iReceptar.cz

Keep Scrolling

2 komentáře

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*