Salix Integra
Zdroj: Adobe Stock

Jak pěstovat vrbu japonskou (Salix integra) – videonávod

Japonská vrba, někdy se jí také říká celolistá, se dá pořídit buďto na kmínku, nebo v keřové formě. Vyberte si tvar, který se hodí na místo, kde ji plánujete vysadit. Keřová forma je vhodnější například do okrasných živých plotů. Vrba na kmínku zase krásně vynikne jako solitér uprostřed zahrady. Kmínek bývá roubovaný ve výšce 1 – 1,5 metrů nad zemí.

Jak už název napovídá, rostlina pochází z Japonska. Do Evropy začala být dovážena v 70. letech a rozšířila se tu jako oblíbená okrasná rostlina. Zásluhu na tom má nizozemský botanik Harry van de Laar. Někdy je k vidění i varianta “pendula” tedy, převislý tvar.

Je hodně atraktivní a snadno dostupná. Kout zahrady, do kterého ji vysadíme dokáže úplně rozzářit. Na tom mají hlavní zásluhu listy. Nejprve jsou zelené s bílým žíháním, které připomíná melíry. Později začínají růžovět a na podzim opadají. V zimě pak na vrbě bez listí vynikne barva červenohnědá barva větví.

Jak tedy japonskou vrbu pěstovat?

  • Při výsadbě rostlině vyberte slunné stanoviště. Sázet můžeme od března do května nebo potom na podzim. Podzimní měsíce vhodné pro výsadbu jsou září až listopad.
  • Vhodná je hlinitopísčitá půda ideálně na stanovišti, které příliš nevysychá.
  • Mladé keře se nebojte hodně zastřihnout. Přímo po výsadbě jim to pomůže se zakořeněním, kdy kořeny nebudou muset vyživovat tak velkou část rostliny. Jak postupně porostou, budou díky zastřihávání vyhánět boční výhony. Ty zajistí, že keře budou hezky husté.
  • Pro střih starších vrb je vhodné předjaří. Než začnou rašit pupeny, zakraťte větve na spodních 4-5 oček.
  • Při stříhání používejte ostré a čisté zahradnické nůžky. Zastřižené větvičky si můžete nechat a pomocí nich vrbu namnožit řízkováním.
  • Stane se i to, že budete vrbu muset stříhat dvakrát ročně. Kromě jarního řezu můžete také v létě zakrátit nové přírůstky.
  • Odstřihnuté řízky dejte do lahve s vodou a nechte je zakořenit. Vodu pravidelně měňte. Zhruba v červnu budou kořínky dostatečně silné a můžete je přesazovat do květináčů. Při předpěstování sazenice dostatečně zalévejte – tak jako každá vrba, i tak japonská má ráda dostatek vláhy.
  • Pokud vám vrba prospívá a začne trošku přerůstat, bylo by stříhání nůžkami náročné. V takovou chvíli přijde ke slovu elektrický plotostřih. Nejlepší model pro vaše potřeby si můžete vybrat například podle tohoto srovnání plotostřihů
Pěstování japonské vrby podle eChaluparka.cz

Japonská vrba není náchylná k napadení škůdci nebo nemocem. V našich podmínkách je plně mrazuvzdorná. Přes zimu ale i během roku však může trpět nedostatkem vláhy. I proto je lepší vybrat dostatečně vlhké stanoviště. Pokud takové v zahradě nemáte, bude potřeba ji občas zalít. Přes léto by to mělo být alespoň jednou týdně, pokud přijdou extrémní vedra, zalévejte klidně častěji.

Zdroje: Youtube kanál eChaluparka.cz, Adobe Stock

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*