Picea abies

Smrk ztepilý (Picea abies)

Smrk ztepilý je jeden z nejčastěji pěstovaných stromů v našich lesích. Dříve byly vysazovány jednolité porosty smrku, jako výsledek lesního hospodaření zaměřeného na rychlý zisk kvalitního dřeva.

Dnes díky tomu na spoustě míst roste smrk místo původních druhů a například v nižších polohách mu to evidentně nedělá dobře. Suché období v kombinaci s náchylností ke kůrovcovým kalamitám smrkové porosty likviduje. Stále ale patří mezi nejrozšířenější dřeviny a poskytuje dostupné dřevo. 

Kůrovcový kmen
Odloupaná kůra ze stromu napadeného kůrovcem

Pěstování   

Na zahradě se smrky vysazují jako dominantní solitéry. Parádu dělá i v živém plotu, který vám nebude opadávat. Roste hezky rychle, pokud má dostatek vody. Naopak na suchých stanovištích prospívat nebude. Dlouhá období bez srážek mu zkrátka nedělají dobře. Pokud máte málo místa, můžete ho vrznout do květináče a vypěstovat si vlastní vánoční stromek. Je choulostivý na znečištění, takže se mu u vás bude více líbit, pokud nebydlíte v oblasti plné smogu. 

Kůra smrku
Kůra zdravého smrku

Smrkové dřevo a jeho využití

Původně byl tento druh rozšířen v jihovýchodní a střední Evropě, jako nedílná součást podhorských a horských lesů. Tento stálezelený jehličnan má rovný kmen a typický jehlanovitý tvar. Dřevo smrku tak najde své uplatnění při výrobě papíru, v nábytkářství i stavitelství. Používá se také pro vytápění.  

Některé smrkové porosty produkují dřevo rezonanční, které se používá pro výrobu hudebních nástrojů. To však prochází náročným výběrem. Dřevo, které splní potřebná kritéria pak dělá radost posluchačům, protože se z něj vyrábějí přední desky houslí, viol a některých kytar. Smrčky jsou oblíbené i jako vánoční stromky.

Foto: Luboš Nehyba

Keep Scrolling

One Comment

  1. Pingback: Akumulace dešťové vody v zahradě. Jak ji nejlépe využít? – videonávod - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*