Thymus vulgaris
Zdroj: Adobe Stock

Tymián obecný (Thymus vulgaris)

Tymián je známá bylinka z čeledi hluchavkovitých. Pochází ze Středomoří a patří do čeledi mateřídoušek. Někdy se mu také říká mateřídouška dymián. Dnes už se rozšířil se po celé Evropě, ale protože je teplomilný, je třeba ho chránit před zimou.

Ve své domovině roste jako nízký polokeř, dorůstá zhruba 20 – 30 cm výšky. Díky dostatku slunce právě tady rostou ty nejaromatičtější rostliny. S tím se při pěstování v našich podmínkách budeme muset smířit. Drobné čárkovité lístky vyrůstají z čtyřhranné dřevnaté lodyhy. Na rubu jsou plstnaté. Květy jsou modrofialové a objevují se od června do září. Lidé tymián používají už tisíce let. Říkalo se mu tako “penicilin chudých”, protože se jedná o přírodní antibiotikum. 

Pěstování

Tymiánu vyberte slunné stanoviště s lehčí, propustnou půdou. Vytvoří poléhavý keřík, který pak můžete na stanovišti nechat několik let v případě, že se mu tam bude dařit. Vhodné jsou i svahy, skalky a terasovité záhony. Tam nám také pomůže zabránit erozi. Prospěje mu horko, které v létě sálá z rozpálených dvorků, zídek a kamenů. Naopak se mu nebude dařit v zamokřené půdě. 

Semínka vyséváme koncem dubna do připraveného záhonu, nebo do pařeniště, pokud chcete začít dříve. Odtud ho potom musíme přesadit na zamýšlené místo. Existují různé variety tymiánu, kromě obecného například francouzský úzkolistý, nebo anglický širokolistý. Pěstovat můžete i tymián citronový (T. citriodorus) – je skvělý do salátů, připravit si z něj můžete i čaj. 

Sklízet můžete průběžně po celou sezonu, když budete rostlinku stříhat, bude o to méně dřevnatět. 

Použití

V kuchyni má ostřejší, mírně nasládlou chuť. Suší se celé větvičky s lístky i květy. Využijete ho při přípravě zvěřiny, skopového, drůbeže, nebo masových směsí. Hodí se ale i do nádivek, vylepší také chuť grilovaných ryb. Vzpomeňte si na něj také, až budete připravovat bylinkové máslo. 

Léčivé účinky

Tymián je známý pro jeho dezinfekční účinky, působí proti průjmům, nadýmání a zlepšuje naše trávení. Také podporuje krevní oběh a ulevuje od zánětů žaludku. Pomáhá i při onemocněních dýchací soustavy – mírní kašel, bronchitidu a astma. Přidává se do čajových směsí na uklidnění, pro lepší spánek a proti depresi.

Foto: Adobe Stock

2 komentáře

  1. Pingback: Jak postavit vyvýšené záhony – videonávod - Naturhelp.cz

  2. Pingback: Jak na rozkvetlý balkon? Vsaďte na truhlíky! - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*