Ribes nidigrolaria
Zdroj: Adobe Stock

Josta (Ribes nidigrolaria)

Josta je křížencem srstky angreštu a černého rybízu, který patří do čeledi meruzalkovitých. Jedná se o poměrně mladou rostlinu, vznikla v roce 1977 v bývalé NDR. Došlo k tomu po opylení květů rybízu pylem z angreštů. Je to opadavý keřík bez trnů, bývá spíše nižší, i když v ideálních podmínkách může dorůst až 2 metrů. Listy má spíše podobné angreštu. 

Křížení dalo vzniknout nejen rostlině samotné, ale i jejímu názvu. Jedná se o složeninu dvou německých slov: Johannisbeere – rybíz a Stachelbeere – angrešt. Pěstují se jak keře, tak stromkové varianty – ty se obvykle roubují na podnož z meruzalky.  Z rybízu si keř nese tmavou barvu bobulí a fakt, že nemá trny, angrešt v genech zase stojí za větší velikostí plodů.

Pěstování

Josta není náročná na podmínky, ani na půdu. Snáší hlinité, jílovité i písčité půdy. Nevadí jí ani mírná kyselost, či naopak zásaditost půdy. Keře můžou narůst do šířky, rostou docela bujně. Na některých stanovištích může být roční přírůstek i kolem 50 cm, tak s tím počítejte při výsadbě – nechte kolem keřů nich alespoň dva metry prostoru. Josty někdy plodí už i na jednoletých větvích, u těch hodně starých plodnost klesá, takže ji můžete prostřihávat. Starší větve odstraňujte, aby rostlinu zbytečně nevysilovaly. 

Protože je rostlina částečně cizosprašná, je lepší pro bohatou úrodu vysadit alespoň dva keře blíž k sobě. Opylení zajistí včely, čmeláci i další hmyz, který přitahují drobné červenavé květy. Josta odolává běžným chorobám, netrpí padlím a ani zahradní škůdci na ni příliš nehodují.

Využití 

Chuť plodů se může různit, pocítíte v ní rybíz, angrešt, ale také třeba borůvky, nebo kiwi. Chutná ale o něco jemněji, než černý rybíz, takže pokud vám není příjemná jeho silná chuť, josta by mohla vyhovovat. Plody konzumujte přímo, nebo se hodí do zavařenin a koláčů a řezů. 

Trošku pracnější může být odstraňování zbytků kalichu při zpracování, protože bobule jsou přece jen trochu menší než angrešty. Obsahují ale vysoké množství vitamínu C. Další jejich výhodou je to, že o ně nemají velký zájem ptáci. Možná vám tedy právě josta vám přinese kýženou úrodu, o kterou se nebudete muset dělit. 

Keep Scrolling

3 komentáře

  1. Pingback: Jedlý živý plot – co do něj vysadit? – naturhelp.cz

  2. Pingback: Jedlý les nebo lesní zahrada – co to je a jak je vytvořit? - Naturhelp.cz

  3. Pingback: Zahradnictví Šťastný Hradec Králové - Naturhelp.cz

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*