Matricaria chamomilla
Zdroj: Adobe Stock

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, Matricaria recutita)

Heřmánku pravému se někdy také říká heřmánek lékařský. Je to jednoletka, která patří do čeledi hvězdnicovitých. Patří mezi nejoblíbenější, dlouho a často používané léčivé bylinky. Lidově se mu také někdy říká marunka, rumánek, harmaníček, nebo kamilka. Staročesky se nazýval ormánek.

Dorůstá 15 až 50 cm, a má charakteristickou, příjemnou vůni. Jeho lodyha je přímá a větvená. Vyrůstají z ní střídavě přisedlé řídké lístky. Ty bývají dlouhé 3-7 cm. Kořen heřmánku je krátký a vřetenovitý. Drobné květy jsou uspořádané do vrcholičnatého květenství. Mají bílé okvětní lístky a žlutý střed. Heřmánek kvete od května až do září a opyluje ho hmyz. Plody jsou drobné, cca 1 mm dlouhé nažky.

Heřmánek roste v hlinitých půdách,na polích, u mezí a v řadách mezi obilím a dalšími plodinami. Je ale vytlačován díky stále intenzivnějším postřikům proti plevelu. Roste ho více po dlouhých zimách bohatých na sníh a po vlhkém jaru. 

Možnost záměny

Může se stát, že si heřmánek někdo splete s jinými rostlinkami. Patří mezi ně heřmánek římský, také léčivý, který je hodně podobný. Další druhy, se se kterými může dojít k záměně jsou heřmánkovec nevonný a rmen rolní. Nejlépe heřmánek poznáte podle typické vůně a žlutého vyklenutého středu květů. 

Pěstování

Doporučuje se ho vysévat do lehčí, hlinité půdy a dopřejte mu plné slunce. S výsevem nespěchejte, počkejte, až teplota stoupne nad 10 stupňů. Semínka potřebují ke klíčení světlo, takže je nezaspávejte další hlínou. Rostlinu neohrožují škůdci a protože je to vlastně plevel, není náročný na pěstování. Pokud ho necháte odkvést, rozmnoží se pomocí semen. 

Léčivé účinky

Kvetoucí heřmánek můžete sbírat od května do září. Neměl by být odkvetlý, ideální je spíše když květ začíná kvést. Sbírejte spíš suché dny a stoku ponechte pod květem maximálně 2 cm dlouhou. Sušte ho ve stínu a při teplotě maximálně 40 stupňů, aby si zachoval co nejvyšší množství účinných látek. Během sušení se bude hodně zcvrkávat, objem zmenší až pětkrát. Skladujte ho ve sklenici, nebo doźe. 

Co všechno heřmánek léčí? 

Působí protizánětlivě, dezinfikuje a může i mírnit příznaky alergií. Je vhodný i pro děti a to i pro malé. Používá se při nadýmání, křečích a žaludečních obtížích. Může se přidávat do žaludečních čajů v kombinaci s dalšími bylinkami. 

Do domácí lékárny pro něj sáhnete i v době chřipek. Jakmile přijde první nachlazení, uvařte si heřmánkový čaj. Má nahořklou chuť a je hořký, ale to se dá doladit medem. Na ucpaný nos a dutiny zase pomůže inhalace odvaru z heřmánku. Bylina je to opravdu všestranná, pomůže při menstruaci a děložních křečích. Uleví i od problémů se spánkem.

Zevně se dá využít ve formě léčivých obkladů, nebo mastí.  Urychluje hojení ran, pomáhá od vyrážek i hemeroidů. Odvar z něho můžete kloktat proti bolestem zubů a při zánětech dásní. Často se využívá jako složka kosmetiky, například v deodorantech.

Účinné látky v heřmánku

Hlavní léčivou složkou v heřmánku pravém jsou silice, které představují 1 až 3 %. Jedná se o modrou silici, chamazulen, bisabolol, farnesen nebo matricin. Heřmánek obsahuje také hořčiny, flavonové glykosidy, éterické oleje, rutin, kumarin, cholin nebo hyperosid.

Foto: Adobe Stock

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*