Urtica dioica
Zdroj: Adobe Stock

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Kopřiva dvoudomá patří mezi velice známé rostliny. V Česku se jedná o nejrozšířenějšího zástupce rodu kopřiva. V Evropě je doma na severní polokouli, ale byla zavlečena i do Jižní Ameriky. Kromě ní se u nás ještě vyskytuje menší kopřiva žahavka.

Je to vytrvalá dvoudomá bylina, která dorůstá mezi 50 – 150 cm. Výjimečně i více. Lodyhy jsou přímé a většinou se nevětví. V zemi vytváří oddenek. Z lodyhy vyrůstají řapíkaté, vejčité až kopinaté listy s pilovitým okrajem. Samčí květenství jsou lata a samičí převislé hrozny. Kopřiva kvete od června do října. Plodem jsou nažky. Rostlinu pokrývají žahavé chloupky. Kopřiva je využívána jako léčivka, ale má i hospodářský význam. V domácích chovech se používá jako součást potravy kachňat a housat. 

Kopřivy milují půdy bohaté na dusík. Často se vyskytují na rumištích, okolo hnojiště, v příkopech podél cesto, nebo v suťových lesích a lužních lesích. Na zahrádkách ji většinou vnímáme jako plevel. Svým výskytem doprovází člověka a často roste na místech, kde lidská sídla již zanikla. Užitečná je i proto, že se jedná o živnou rostlinu housenek některých druhů baboček. 

Využití v kuchyni

Mladé kopřivy se často přidávají do jarních nádivek. Připravit si můžete i kopřivový špenát.

Léčivé účinky

Z kopřivy se využívají hlavně listy. Říká se, že by se měla trhat do 15. května, poté obsah účinných látek klesá. Účinné látky v kopřivě pomáhají našim fyziologickým funkcím. Blahodárně působí na alergii, snižuje hladinu cukru v krvi a cholesterolu.  Zlepšuje také kvalitu krve a působí proti chudokrevnosti. Díky podpoře imunity a stimulaci močových cest se výborně hodí na jarní očistné kúry.

Kopřivový čaj

Nejčastěji se užívá právě ve formě čaje. 1 lžíce čerstvých, nebo sušených kopřiv se zalije šálkem vody. Lze ho popíjet třikrát denně. Pomáhá celkovému pročištění organismu. 

Foto: Adobe Stock

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*