Libeček je statná rostlina, která patří do čeledi miříkovitých. Dorůstá výšky 100-200 cm a má výrazné celerové aroma. Silný oddenek se větví a rostou z něj dlouhé kořeny. Lodyhy libečku jsou přímé, silné a duté. Vyrůstají z nich střídavě vstřícné až přeslenité větve po třech listech. Listy jsou střídavé, dolní mají řapík, ty vrchní bývají přisedlé. Květenstvím je okolík. Plody jsou žlutohnědé dvounažky. Rostlina kvete v červenci až srpnu.
Pěstování
Dříve se pěstoval v každé zahrádce, zejména v podhůří byl oblíbený. Poté trochu upadl v zapomnění ale dnes zase získává své místo. Jeho pěstování nám zajistí nejen voňavé koření, ale i přírodního pomocníka proti řadě obtíží. Nejrychleji vám vyroste, pokud se někdo ze sousedů podělí o kořenové puky. Jestliže vyséváte ze semínek, vrhněte se na to na jaře (březen-duben), nebo v sprnu a září. Semena přijdou zhruba do hloubky třiceti centimetrů a klíčí pomalu, takže buďte trpěliví,
Až rostlinky povyrostou, protrhejte je tak, aby mezi nimi bylo zhruba 15 centimetrů. Mezi řádky nechte cca 60 cm. Stanoviště snese slunné i polostinné, jenom v úplně zastíněných místech neporoste dobře. Stačí mu obyčejná zahradní půda, jenom v těch těžkých, zamokřených poroste jenom slabě. Vydrží i bez zálivky, pokud tedy nepanují dlouhá sucha.Vypěstovat si ho můžete i v květináči na balkoně.
Využití
Libeček použijete jako koření. Někdy se mu říká jako přírodní maggi. Skvělou chuť dodá polévkám, třeba bramboračce. Dříve se hodně vařila kmínová polévka, ochucená právě libečkem a petrželkou. Také se s ním vaří starší brambory, získají lepší chuť. Přidejte ho do pokrmů, abyste podpořili chuť k jídlu a pomohli vašim hostům s trávením. Má také přiznivý vliv na žlučník a potlačuje nadýmání. Pomáhá rozpouštět žlučové i ledvinové kameny.
Připravuje se i žaludeční likér ze semen libečku. Čaj z čerstvých, nebo sušených listů vám může ulevit při dně a revmatismu. Užívat libeček se nedoporučuje lidem s onemocněním ledvin, protože obsahuje silice, které ledviny dráždí.
Čerstvý libeček sklízejte průběžně. Na sušení můžete listy sbírat v červnu a červenci. Případně si je zamrazte a přidejte do tvarohové pomazánky, nebo bylinkového másla.
Foto: Adobe Stock