Rosa canina
Zdroj: Adobe Stock

Růže šípková (Rosa canina)

Růže šípková, je keřovitá trvalka. Bez opory může dorůst až do výšky tří metrů. Krásně kvete v květnu a červnu bílými, nebo růžovými květy. Později se obalí užitečnými plody – šípky. Lístky růže mají vejčitý tvar s pilovitým okrajem. V České republice je jedná o původní druh.

Růže má nejradši suché stráně, meze, okraje polí a lesů. Lépe se jí daří na osluněných stanovištích s propustnou půdou. Ve stínu tolik nepokvete a i šípků se urodí méně. Díky svým šlahounům rostlina šplhá po okolních stromech. Známými trny se rostlina chrání před spásáním zvířaty. Rovněž poskytují částečnou oporu při popínání. Rostlina se množí rozrůstajícími kořeny. Její semena pak roznáší ptáci a zvěř, hodující na červených plodech. Pokud si ji chcete namnožit, můžete použít řízkování. Řízky se řežou cca 20 cm dlouhé z vyzrálého dřeva. 

Z plodů se připravuje sirup, domácí džem, víno a samozřejmě šípkový čaj. Ten pomáhá při nachlazení, nebo při onemocněních močového ústrojí. Nebo si ho můžete dát pro sychravém podzimním dni jen tak na zahřátí. Šípky jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C. Dalšími důležitými vitamíny jsou B1, B2 a E. 

Růže je také významnou rostlinou pro zahrádkáře, protože se používá jako podnož pro růže okrasné – záhonové i ty velkokvěté. V dnešní době už existuje kultivarů bez trnů i těch mrazuvzdorných. 

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*