Acer platanoides
Zdroj: Adobe Stock

Javoč mléč (Acer platanoides)

Strom z čeledi mýdelníkovitých. Je to opadavý listnáč, který může dorůst až 30 metrů výšky. Radost nám může dělat až 150 let, v krajních případech i 300. Původním areálem výskytu je východní a střední Evropa. U nás je to jeden z nejrozšířenějších stromů. Vyskytuje se na celém území České republiky, v listnatých i smíšených porostech a často se vysazuje ve městech a parcích. 

Tyto stromy mají pravidelnou, širokou korunu. Listy mají dlouhé řapíky a jsou tvořeny nestejně velkými laloky, mezi kterými jsou zářezy. Dolní laloky jsou menší než ty vrchní. Toto dává javorovému listu charakteristický vzhled. Pokud řapík listu utrhneme, pouští bělavou tekutinu. Odtud tedy název – mléč. Na podzim listy javorů krásně žloutnou, barví se i do oranžova a někde i do červena. V tomto období je nejkrásnější. 

Květy javorů jsou uspořádané v latnatých květenstvích a plodí dvounažky. Jejich křidýlka jim umožňují rozšíření plodů pomocí větru. Kůra stromů je tmavě šedá a mírně popraskaná.

Pěstování

Javory rostou v různých půdách, ale radši vás budou mít, pokud je vysadíte do vlhčích podmínek. Pokud dobře zakoření, zvládnou i méně vláhy. Ani v zimě mít strach nemusíte, javory jsou plně mrazuvzdorné. Jenom při výsadbě počítejte s tím, že je to strom jako hrom a bude z něho také plno spadaného listí. 

Foto: Adobe Stock

Keep Scrolling

Komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*