Rozmarýnu se také někdy někdy říká rozmarýna lékařská. Je to stálezelená léčivka patřící do čeledi hluchavkovitých. Původně pochází ze Středomoří. Tamní podnebí s dostatkem slunce ještě zesiluje jeho chuť i vůni. Jméno má původ v latinský slovech rosa marina – mořská rosa. Používali ho již staří Řekové a Římané – věřili, že přináší štěstí a vplétali jeho větvičky do korun a závojů.
Roste ve formě dřevitého keříku, který může být vysoký až 1,5 metrů. Stonky rostou hustě a jejich spodní části dřevnatějí. Vyrůstají z nich úzké, vstřícně přisedlé lístky. Ty jsou navrchu tmavě zelené a lesklé, zespoda šedavé. Květe modře až fialově, některé druhy i bíle. Tyto květy tvoří klasy, většinou o 5 – 10 květech. Plodem rozmarýnu je hnědá tvrdka.
Rostlina obsahuje množství silic, které ji dodávají aroma i účinky. Mezi ně patří borneol, cineol, kafr, limonen flavonoidy, hořčiny a rozmarínová tříslovina.
Pěstování
V původním areálu rozšíření roste na suchých půdách u pobřeží. Těžké půdy nesnáší. Není náročný, ale vyberte mu teplé a suché místo. Naše zima mu nesvědčí, takže nejjednodušší je ho pěstovat v nádobě a na zimu umístit někam do interiéru. Přezimovat může v teplotě okolo 10 stupňů. Buďte opatrní se zálivkou, nesnese přemokření. Keřík rozmarýnu se dá dobře tvarovat. Zaštipováním a stříháním si můžete vypěstovat různé tvary. Také tím zamezíme mšicím, aby rostlinu napadly, protože mladé, nedřevité výhonky mají v oblibě.
Rozmarýn můžete množit ze semínek, nebo vrcholovými řízky. Odstřihněte konce větviček o délce 10 – 15 cm a zapíchejte je do kvalitní, propustné půdy a umístěte na teplé místo. Zakoření vám a bude mít další rostlinky.
Použití
V kuchyni dodá skvělou chuť vašim nádivkám, pečeným masům, zapečeným bramborám, nebo sýrovým pokrmům. Můžete s ním také ochutit olej, nebo různé druhy octa. Výborně se hodí do bylinkového másla, ale pozor – nepoužívejte ho příliš mnoho, jeho chuť je hodně silná. Je také nezbytnou součástí provensálského koření, které dále obsahuje tymián, saturejku, bazalku, někdy také dobromysl a majoránku.
Léčivé účinky
Rozmarýn působí proti nadýmání, pomáhá při potížích se žlučníkem a špatném trávení. Zlepšuje proudění krve a psychickou kondici.
Může nám také ulevit od únavy a pocitů vyčerpání. Bylinku není vhodné užívat při těhotenství, při kojení a pokud máte problémy s ledvinami a játry. Užívá se v čajových směsích, nebo ve formě výluhu z mladých výhonků.
Pingback: Jak postavit vyvýšené záhony – videonávod - Naturhelp.cz
Pingback: Jak na rozkvetlý balkon? Vsaďte na truhlíky! - Naturhelp.cz