A
B
C
D
E
F
G
H
Habr obecný – listnatý strom z čeledi břízovitých. Má velmi tvrdé a výhřevné dřevo. Často se vysazuje do živých plotů.
Heřmánek pravý – léčivá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Má bíložluté květy, které používají například při nachlazení a léčbě zánětů.
Hrušeň obecná – ovocný strom z čeledi růžovitých. Je známý z našich zahrad. Pěstuje se pro chutné plody (malvice) – hrušky.
CH
I
J
Jehličnany – nebo jehličnaté stromy jsou ty stromy, které mají velmi úzké, hladké nebo šupinovité listy. Jinak se jim také říká konifery.
Jeřáb oskeruše – ovocný listnatý strom z rodu jeřábů. Rosnou na něm vejčité, nebo hruškovité drobnější plody.
Jírovec maďal – někdy také lidově zvaný kaštan, je rozložitý listnatý strom známý i díky svým plodům – kaštanům.
K
Kos černý – velmi rozšířený a známý pták z čeledi drozdovitých. Vyskytuje se v celé Evropě. Samci jdou snadno pozant podle typického černého zabarvení a oranžového zobáku.
Konifery – viz jehličnany
L
M
N
O
Okolík – druh hroznatého květenství, kdy květy na dlouhých stopkách vyrůstají z jednoho bodu. Kvete tak třeba bedrník anýz.
Oskeruše – druh jeřábu s lichozpeřenými listy. Plodem je kulatá až vejčitá malvice.
Ořešák královský – někdy také ořešák vlašský je velmi rozložitý listnatý strom. Pěstujeme ho kvůli plodům – vlašským ořechům.
P
Permakultura – z anglického slova permaculture je přístup k hospodaření, zejména k zemědělství tak, aby bylo trvale udržitelné. Při aplikování permakulturních postupů by mělo docházet k nulovému vytěžování, nebo ještě lépe dokonce k regeneraci přírodních zdrojů.
Platan javorolistý – listnatý opadavý strom, který patří do čeledi platanovitých. Velmi často se vysazuje jako okrasný strom v městských parcíh.
Pionýrské rostliny – rostliny, které se často vyskytují jako první na nehostinných stanovištích, kde je obtížné pro ostatní druhy přežít.
Q
R
Roubování – jedná se, spolu s očkováním, o jeden z častých způsobů vegetativního množení užitkových rostlin.
S
Sojka obecná – pěvec z čeledi krkavcovitých. Je velká zhruba jako holub a vysyktuje se v našich lesích. Dříve byla lovena jako škodná zvěř.
Sýkora koňadra – naše největší a nejznámější sýkorka. S červenou hlavičkou a bílými tvářemi bývá často viděna na krmítku.
Sýkora modřinka – malý sympatický pěvec s modrou hlavičkou a černým proužkem přes oko. Drobnější než koňadra.