Slovník pojmů

A

B

C

D

E

F

G

H

Habr obecný – listnatý strom z čeledi břízovitých. Má velmi tvrdé a výhřevné dřevo. Často se vysazuje do živých plotů.

Heřmánek pravý – léčivá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Má bíložluté květy, které používají například při nachlazení a léčbě zánětů.

Hrušeň obecná – ovocný strom z čeledi růžovitých. Je známý z našich zahrad. Pěstuje se pro chutné plody (malvice) – hrušky.

CH

I

J

Jehličnany – nebo jehličnaté stromy jsou ty stromy, které mají velmi úzké, hladké nebo šupinovité listy. Jinak se jim také říká konifery.

Jeřáb oskeruše – ovocný listnatý strom z rodu jeřábů. Rosnou na něm vejčité, nebo hruškovité drobnější plody.

Jírovec maďal – někdy také lidově zvaný kaštan, je rozložitý listnatý strom známý i díky svým plodům – kaštanům.

K

Kos černý – velmi rozšířený a známý pták z čeledi drozdovitých. Vyskytuje se v celé Evropě. Samci jdou snadno pozant podle typického černého zabarvení a oranžového zobáku.

Konifery – viz jehličnany

L

M

N

O

Okolík – druh hroznatého květenství, kdy květy na dlouhých stopkách vyrůstají z jednoho bodu. Kvete tak třeba bedrník anýz.

Oskeruše – druh jeřábu s lichozpeřenými listy. Plodem je kulatá až vejčitá malvice.

Ořešák královský – někdy také ořešák vlašský je velmi rozložitý listnatý strom. Pěstujeme ho kvůli plodům – vlašským ořechům.

P

Permakultura – z anglického slova permaculture je přístup k hospodaření, zejména k zemědělství tak, aby bylo trvale udržitelné. Při aplikování permakulturních postupů by mělo docházet k nulovému vytěžování, nebo ještě lépe dokonce k regeneraci přírodních zdrojů.

Platan javorolistý – listnatý opadavý strom, který patří do čeledi platanovitých. Velmi často se vysazuje jako okrasný strom v městských parcíh.

Pionýrské rostliny – rostliny, které se často vyskytují jako první na nehostinných stanovištích, kde je obtížné pro ostatní druhy přežít.

Q

R

Roubování – jedná se, spolu s očkováním, o jeden z častých způsobů vegetativního množení užitkových rostlin.

S

Sojka obecná – pěvec z čeledi krkavcovitých. Je velká zhruba jako holub a vysyktuje se v našich lesích. Dříve byla lovena jako škodná zvěř.

Sýkora koňadra – naše největší a nejznámější sýkorka. S červenou hlavičkou a bílými tvářemi bývá často viděna na krmítku.

Sýkora modřinka – malý sympatický pěvec s modrou hlavičkou a černým proužkem přes oko. Drobnější než koňadra.

T

U

V

W

X

Y

Z